Zatvori
Poslovni Puls
31/12/2012

Hoće li 2013. biti godina preokreta ili potpune katastrofe?

Čak 65 posto hrvatskih građana smatra kako Vlada državu vodi u lošem smjeru, 25 ih misli da je Vladin put dobar, a 10 posto je neodlučnih. Svi žele da se Vlada pokrene i cijelo društvo krene prema boljim danima...

Premijer Zoran Milanović na kraju je 2012. godine zahvalio građanima što „strpljivo podnosite teret krize i što niste izgubili vjeru u bolje sutra". Premijer je najavio kako „ni godina koja je pred nama neće biti lagana, ali nas vodi vizija i uvjerenje da radimo dobro za budućnost zemlje", piše DW.

Ovih dana, kada se podvlači crta pod ono što je Vlada učinila ili propustila učiniti u protekloj godini, postavlja se pitanje može li Vlada Zorana Milanovića išta učiniti da izvuče zemlju iz situacije u kojoj „pada sve što ne treba padati"? Jer, podsjetimo, pada broj zaposlenih, pada industrijska proizvodnja, pada brutto društveni proizvod, pada kreditni rejting, pada... Odnosno, raste sve što ne bi trebalo rasti – od poreza preko cijena struje, plina, hrane do nezaposlenosti. Građani su nepovjerljivi, a analitičari su skeptični. Možda i zbog djelomičnih priznanja pojedinih ministara kako nisu učinili dovoljno. Tako je ministar rada Mirando Mrsić kazao da Vlada nije napravila promjene jer „nismo reformirali javnu upravu i javna poduzeća, a država je prezadužena."

Predsjednik Hrvatskog društva ekonomista Ljubo Jurčić uz nepokretanje reformi kao još veći problem ističe činjenicu da nisu pokrenute investicije. Jurčić ne vjeruje ni da će one značajnije biti pokrenute ni u 2013. godini. Na pitanje treba li Hrvatskoj sporazum s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) Jurčić odgovara kako „Hrvatskoj ne treba MMF nego sposobna Vlada."

Bivšem ministru financija Ivanu Šukeru smeta što je povećana antipoduzetnička klima u društvu.

"Premalo se radilo na popravljanju investicijskog okvira. Nesigurnost poduzetnika zakočila je investicije, a njihov strah prelio se na građane koji manje troše, čak kad to objektivno potrebno nije potrebno", kazao je Šuker.

Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever podsjeća kako je 2012. bila katastrofalna, ali procjenjuje da će 2013. biti još katastrofalnija.

"Jasno se pokazuje da je ova Vlada sve što je radila radila jedino preko leđa građana, ali je jasno pokazala da će takvim smjerom nastaviti i dalje."

Profesor Filozofije politike Žarko Puhovski višekratno je ponovio da je Vlada svojim potezima izazvala opće nepovjerenje građana, ali i poduzetnika.

"Ja sam u nekoliko navrata kazao kako ova Vlada nije shvatila da je pobijedila na moralnim, a ne političkim temama. A paradoksalno je da je premijer Zoran Milanović djelovao kao analitičar i kritičar Vlade, a ne netko tko snosi odgovornost za njezin rad", naglašava Puhovski, koji ne vjeruje da će se u 2013. nešto suštinski promijeniti. Jer, kako je kazao "Vlada ne donosi odluke i nije spremna presjeći probleme."

Opći ton svih izjava građana o aktualnoj situaciji u državi i očekivanja u idućoj godini je da će biti sve gore i gore.

Na opće nezadovoljstvo građana nadovezuju se najave štrajkova. Na ulicama će svoje zahtjeve pokušati ostvariti prosvjetari, ali i poljoprivrednici. I to već s prvim danima siječnja. „Pravdu i pravicu" zasigurno će tražiti i radnici mnogih posrnulih tvrtki, a pred Vladom je i rješavanje brodogradnje, jednog od ključnih uvjeta za punopravno članstvo u Europskoj uniji.

„U 2013. želim stvaranje bolje investicijske klime.", kazao je premijer Zoran Milanović u novogodišnjem intervju HTV-u.

Želja za poslom i boljim životom ono je što su mnogi od preko 350 tisuća nezaposlenih poželjeli od "Isuseka" i Djeda Mraza. Ako prihvatimo stajalište šefice diplomacije Vesne Pusić kako je protekla godina bila godina pospremanja, onda od 2013. svi hrvatski građani žele, kako govore u anketama, da se Vlada pokrene, da pokrene gospodarstvo i cijelo društvo prema boljim danima, piše DW.

PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram