Evo kako su Talijani, uzdrmani recesijom, bili prisiljeni uvesti mjere štednje. Javni dug ondje prelazi 2 tisuće milijardi eura! Na svim razinama počelo se štedjeti a jedna od mjera je i reforma javne uprave u kojoj je doista bilo prostora za uštede, piše HRT...
Svakoga dana financijski pročelnik talijanske Imole na posao dolazi biciklom. Njime se kreće i kada obavlja službene poslove. Naime, od početka krize broj službenih automibila smanjen je s nekoliko desetaka na svega 4 mala.
"Upotrebljavaju se kad je potrebno. Kada, na primjer, idem u Bolognu, uzmem auto, a ako ga nema - idem vlakom", rekao je imolski ministar za financije Mirco Cantelli.
Kako bi dodatno uštedjeli, u Imoli su osnovali trgovačka društva koja se bave socijalnim uslugama, ali i upravljanjem nekretnina. Tako privatnici koji su ih dobili u koncesiju mogu zaraditi, no bili su dužni zaposliti ljude iz gradske uprave. Tek kada su ti ljudi otišli u mirovinu, a neki i u prijevremenu, menadžeri su smjeli zaposliti nove, kompetentne ljude, kaže Cantelli.
Štedi se u gradovima diljem sjeverne Italije. Gradska uprava Verone tako danas ima 200-tinjak manje zaposlenih nego 2008. A, i matična regija Veneto, koja je bila prisiljena smanjiti proračun od 12 milijardi eura za 500 milijuna - morala je reagirati.
"Zadnjih smo godina mjesta onih koji su otišli u mirovinu samo djelomično popunili. S onima koji su ostali napravili smo reorganizaciju rada", kazao je pročelnik za financije regije Veneto Roberto Ciambetti.
Talijanske regije dijele se na provincije, koje također smanjuju proračune. Milanska je, na primjer, uz smanjenje zaposlenih, broj automobila smanjila za stotinu, pa ih sada ima 70. No, Italija razmišlja o radikalnijim mjerama. Ozbiljno se raspravlja o ukidanju svih 109 provincija. Senat će imati zadnju riječ.
HTV-ov prilog o mjerama štednje u Italiji pogledajte ovdje.