U siječnju je zabilježen blagi rast građevinske aktivnosti na mjesečnoj razini (0,8% prema desezoniranim podacima) uz skroman pad na godišnjoj razini (0,8% prema kalendarski prilagođenim podacima). Riječ je o najnižem godišnjem padu građevinske aktivnosti zabilježenom od prosinca 2013., što je prije svega rezultat stagnacije građevinskih radova na ostalim građevinama. Građevinski radovi na zgradama zabilježili su pad od 2,8% na godišnjoj razini...
Takav trend kretanja građevinske aktivnosti u siječnju pokazuju blagi otklon od uobičajenih tendencija koje su obilježavale cijelu prošlu godinu, a karakterizirala ih je znatno povoljnija situacija s radovima na zgradama u odnosu na radove na ostalim građevinama, koji su bilježili visoki pad. Međutim, podaci za samo jedan mjesec nedostatni su da bi se donijela ocjena o eventualno dugoročnijoj promjeni trenda, osobito zato što se radi o siječnju kojega uobičajeno karakterizira snažna ovisnost o vremenskim prilikama, povezano s mogućnošću obavljanja građevinskih radova na otvorenom te zbog činjenice da je to u pravilu mjesec s najnižom građevinskom aktivnošću u godini.
U Europskoj je uniji nastavljena tendencija blagog oporavka građevinske aktivnosti koja je u siječnju na godišnjoj razini porasla za 1,4%, pri čemu su radovi na zgradama porasli za 1,6%, a radovi na ostalim građevinama za 0,4%. Izraženiji pad aktivnosti zabilježen je u Bugarskoj (-4,2%), Ujedinjenom Kraljevstvu (-3,3) te Belgiji i Italiji (-2,4%), dok je istodobno građevinska aktivnost najsnažnije porasla u Švedskoj (+11,3%), Rumunjskoj (+12,8%) i Španjolskoj (+14,4%).
Od siječnja ove godine podaci o indeksima građevinskih radova metodološki su poboljšani tako da je za sate rada izvršena prilagodba faktorom produktivnosti. Revidirani podaci objavljeni su u razdoblju od 2000., a njihova usporedba s prijašnjim podacima pokazuje da metodološka nadogradnja nije rezultirala znatnijim promjenama u dinamici i intenzitetu kretanja indeksa. U načelu, po poboljšanoj metodologiji, podaci u posljednjim godinama (od 2010.) pokazuju blago nepovoljnije tendencije od prijašnjih podataka, iz čega se može zaključiti da je i doprinos produktivnosti bio negativan. Na to vjerojatno utječu promjene u strukturi poslova kojima se bave građevinari, ali i, pod pritiskom pojačane konkurencije, sve nepovoljnije cijene ugovaranja novih poslova.
Komentar direktora Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK Zvonimira Savića: „Početkom ove godine bilježe se nešto povoljniji trendovi u građevinarstvu, no to ne znači veći iskorak u toj djelatnosti. Naime, u siječnju je zabilježen pad indeksa građevinskih radova od 0,8%, što predstavlja najniži pad na godišnjoj razini od kraja 2013. Na razini EU, građevinska je aktivnost u siječnju bila u blagom porastu od 1,4%, ali pred građevinarima je u Hrvatskoj vjerojatno još jedna teška godina s obzirom na stagnantan gospodarski rast i izostanak oporavka investicijske aktivnosti u Hrvatskoj.“