Zatvori
Poslovni Puls
09/07/2013

Nevjerojatnih 774.000 zahtjeva za legalizaciju nekretnina!

Za ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada predano je ukupno 773.198 zahtjeva. Nekoliko stotinjaka zahtjeva predano je na krivu adresu te se još raspoređuje...

Očekuje se da će konačni broj zahtjeva za legalizaciju objekata biti oko 774 tisuće, od čega bi se glavnina trebala riješiti u roku od dvije godine, objavila je na konferenciji za novinare ministrica graditeljstva i prostornog uređenja Anka Mrak Taritaš.

"Broj predanih zahtjeva apsolutno je iznenađenje za sve koji sudjeluju u postupku legalizacije, jer se pri donošenju i na početku primjene zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama očekivalo oko 100 do 300 tisuća zahtjeva", kazala je Mrak Taritaš.

Najviše je, 88.000 zahtjeva, predano u Gradu Zagrebu, a slijede Splitsko-dalmatinska i Zagrebačka županija, sa 76.782 i 65.201 zahtjevom. Najveći je dio zahtjeva, više od 570 tisuća, pritom predano u lipnju, odnosno u zadnjem mjesecu prije isteka roka.

"Za očekivati je da će oko 10 posto predanih zahtjeva biti odbijeno jer legalizacija po zakonu nije moguća, a još oko 10 posto zahtjeva vjerojatno je predano iz straha, a ne jer je legalizacija potrebna", rekla je Mrak Taritaš i dodala kako se nada da će se u roku od dvije godine riješiti glavnina, 70 do 80 posto predanih zahtjeva.

Onima koji nisu predali zahtjev, a objekt im je u području gdje legalizacija nije moguća, objekt će biti srušen. Ako je legalizacija bila moguća, a ne započne se niti nakon dvije kazne građevinske inspekcije, izdat će se rješenje o rušenju.

Paralelno s obradom zahtjeva, ministarstvo će započeti i s njihovom analizom kako bi se vidjelo koliko se zahtjeva odnosi na nelegalne zgrade, koliko na rekonstrukcije i dogradnje ili legalizaciju pomoćnih objekata, garaža, zatvorenih lođa i sl, prenosi HRT.

PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram