Ako se Vlada nadala da će masovnom legalizacijom objekata napuniti praznu državnu blagajnu, prevarila se...
Ozakonjena su tek 332 objekta, oko četiri tisuće građana uputilo je zahtjev za legalizaciju, a ako se zna da je u Hrvatskoj više od 400 tisuća nekretnina izgrađeno na divlje, onda je do sada napravljeno tek kap u moru, javlja Slobodna Dalmacija.
Razlozi su sljedeći: a) građani u krizi nemaju novca niti za legalizaciju koja bi se godinama otplaćivala u ratama, b) u skladu s našim navikama čeka se zadnji trenutak za legalizaciju, a rok do koje se mora izvršiti jest 30. lipnja 2013., c) manjak je geodeta koji bi sav taj silni posao obaviliu navrijeme, a kamoli kad svi predmeti dođu na rješavanje u zadnji čas i d) koliko se god pojednostavnilo postupak, pravne su zavrzlame zbog imovinsko-pravnih problema takve da nekima ne bi pomogao ni cijeli odvjetnički tim.
Slobodna Dalmacija navodi i najčešće probleme vlasnika ilegalno izgrađenih objekata:
1. Neusklađenost stanja u gruntovnici i katastru: često je predmet kupoprodaje nekretnine bio broj čestice iz katastra, a ne iz gruntovnice. Zna se dogoditi i to da se u gruntovnici jasno vidi da je cesta privatna, a u katastru se vodi kao put, što znači da ni lokalna zajednica nije učinila ništa da proknjiži stvarno stanje.
2. Kad se vlasnici objekata savjetuju s odvjetnikom što učiniti da bi legalizirali nekretninu, oni ih upućuju na ostavinske rasprave ili utuživanja dosjelosti da bi dokazali vlasništvo, a kad doznaju koliko to košta i traje, odustanu od svega.
3. Razlika u prodajnoj cijeni između nelegalno napravljenog objekta i objekta koji ima sve potrebne “papire” još nije tolika da bi to ljude potaknulo da požure s legalizacijom. Razlog je tome što je veliki broj nelegalnih objekata na tržištu, pa (još) nije problem prodati kuću ili stan s nepotpunom dokumentacijom.
4. Kod legalizacije zgrada u kojoj postoji više suvlasnika, često jedni žele legalizirati objekt, a drugi ne, a zajednički bi trebali snositi troškove.
5. Geodeti znaju raditi elaborate za usklađivanje katastra i gruntovnice, i to dobro naplatiti, iako znaju da će taj elaborat u konačnici na gruntovnici biti odbijen. Znači, platilo se za ništa?!