PMI indikatori prerađivačkog i uslužnog sektora na razini eurozone zabilježili su blagi pad u svibnju u odnosu na travanj te se nalaze ispod 50 (45, odnosno 46,5), što upućuje na nastavak pada...
Pri tome je PMI prerađivačkog sektora u Njemačkoj i Francuskoj zabilježio pad na 45, odnosno na 44,4, dok je PMI uslužnog sektora Njemačke ostvario rast na 52,2.
IFO indikator poslovne klime u Njemačkoj spustio se u svibnju na 106,9 sa 109,9 u travnju, što je veći pad od očekivanja tržišta. Konačni podaci BDP-a Njemačke u prvom tromjesečju potvrdili su godišnju stopu rasta od 1,2%, primarno pod utjecajem dobrih rezultata izvoza. Na američkom tržištu rada u prošlom tjednu nije bilo velikih promjena.
Broj zahtjeva za naknade novonezaposlenima smanjio se za dvije tisuće (na 370 tisuća), dok je broj zahtjeva za naknade kontinuirano nezaposlenima u tjednu prije pao za 29 tisuća.
Iako je tijekom jučerašnjeg dana na inozemnim tržištima bila primjetna i nešto zamjetnija potražnja za rizičnijim vrijednosnicama njemački prinosi i dalje se nalaze oko povijesnih minimuma s desetogodišnjim bundom ispod 1,4 posto.
Osim neizvjesnosti oko razvoja (grčke) dužničke krize i izostanka jasnijih i odlučnijih mjera političkih čelnika EU jučerašnji razočaravajući ekonomski podaci nisu dozvoljavali oporavak prinosa sigurnih utočišta. Pred kraj dana proširila se i vijest prema kojoj je talijanski premijer najavio mogućnost pristanka Njemačke na zajedničku Euroobveznicu eurozone, prenose RBA analitičari.