Robert Kiyosaki, financijski guru i autor globalnog bestselera "Bogati otac, siromašni otac", još jednom je uzburkao financijsku javnost objavom koja poziva na oprez – ili barem na ozbiljno preispitivanje tradicionalnih investicijskih strategija.
U nedavnoj objavi na društvenoj mreži X, Kiyosaki je poručio kako bi svijet mogao ulaziti u početnu fazu "najvećeg tržišnog sloma u modernoj povijesti". Upozorenje nije novo – ali za razliku od prošlih predviđanja, ovaj put sugerira da se kriza već počela odvijati, ne više samo na razini teorije, već i u stvarnosti svakodnevnog tržišnog ponašanja.
Kao temelj za svoju tezu Kiyosaki navodi uvide iz knjige Proročanstvo bogatog oca (Rich Dad’s Prophecy) iz 2013., u kojoj je predvidio potencijalni kolaps mirovinskih fondova i financijskog sustava uslijed demografskih i tržišnih pritisaka.
Kiyosaki upozorava kako će najveći udar pretrpjeti upravo oni oblici imovine koji su desetljećima činili okosnicu ulaganja prosječnog investitora – dionice, obveznice i nekretnine. Pritom posebno ističe generaciju baby boomera, koja je u znatnoj mjeri izložena tim klasama imovine, a koja se sada sve brže približava mirovini ili je već u njoj. Mogući masovni izlazak te generacije iz tržišta, bilo kroz prodaju imovine ili povlačenje mirovinskih sredstava, mogao bi stvoriti snažne poremećaje i dodatni pritisak na cijene.
Iako prognoze zvuče alarmantno, Kiyosaki ne širi paniku bez alternative. Naprotiv, poziva na promjenu načina razmišljanja o vrijednosti i zaštiti kapitala. Kao potencijalne “sigurne luke” u nadolazećoj oluji navodi Bitcoin, zlato i srebro – imovinu koju, kako tvrdi, neće tako lako obezvrijediti ni inflacija ni slomovi burzi.
Njegova je poruka jasna: oni koji budu znali prepoznati trenutak i reagirati na vrijeme – ulaganjem u realnu, decentraliziranu i fizičku imovinu – mogli bi izaći iz krize s bitno jačom financijskom pozicijom nego što su imali prije nje.
S obzirom na aktualna globalna kretanja – usporavanje kineskog gospodarstva, neizvjesnosti oko američke monetarne politike, geopolitičke napetosti i kontinuirane inflatorne pritiske – mnogi analitičari već sada dijele barem dio Kiyosakijeve zabrinutosti. Ljeto pred nama moglo bi biti turbulentno za globalna tržišta, osobito ako se volatilnost dodatno pojača uz već postojeće sistemske rizike.