U drugom polugodištu 2016. godine prosječna cijena jednoga četvornog metra novih stanova koje su prodavala trgovačka društva i druge pravne osobe iznosila je 9 899 kuna, što je 2,8% manje nego u prvom polugodištu te godine i 3,4% manje nego u drugom polugodištu 2015. godine. U odnosu na isto razdoblje prethodne godine, cijene su smanjene u Zagrebu za 12,7%, dok su u ostalim naseljima porasle za 6,7%...
Istodobno su cijene stanova građenih na temelju Programa društveno poticanje stanogradnje (POS) porasle za 1,2%. Prosječna cijena četvornog metra novog stana niža od deset tisuća kuna posljednji je put zabilježena u drugom polugodištu 2006. godine. Međutim, ako se isključi utjecaj stanova POS-a (sudjelovali su s 38,6% u ukupnoj masi prodanih četvornih metara stanova), prosječna cijena četvornog metra novog stana u drugoj polovini prošle godine iznosila je 11 196 kuna, što je praktički na razini cijene iz istog razdoblja prethodne godine (niža je za 0,2%).
U takvim je okolnostima prosječna cijena četvornog metra novog stana u 2016. godini iznosila 10 034 kune, što je 6,1% manje nego u 2015. godini. Na kretanje cijena znatan su utjecaj imali stanovi POS-a, koji su oko 29% jeftiniji, pri čemu je udio tih stanova u ukupnoj korisnoj površini znatno porastao s 19,0% u 2015. godini na 30,8% u 2016. godini. Stoga je realnije promatrati kretanje prodaje trgovačkih društva i drugih pravnih osoba bez POS-a, čija je prosječna cijena četvornog metra novog stana u 2016. godini iznosila 11 027 kuna i bila je 3,1% niža nego u 2015. godini. Pritom su cijene novih stanova u Zagrebu smanjene za 6,5%, dok je istodobno cijena četvornog metra u ostalim naseljima povećana za 2,3%. Time je smanjena razlika u cijeni između stanova u Zagrebu i ostalim naseljima, vjerojatno pod utjecajem rasta cijena u primorskom gradovima. Prošlu je godinu obilježio i snažan rast broja prodanih novih stanova koji je u odnosu na 2015. godinu porastao za 66,9%, pri čemu je porasla prodaja u Zagrebu (za 76,5%), u ostalim naseljima (za 57,3%) te prodaja stanova POS-a (za 88,7%). Takvim su se kretanjima broj prodanih novih stanova i njihova korisna površina, nakon niza slabih godina, vratili na razinu koja se bilježila oko 2009. godine.
Pad prosječne cijene četvornog metra novih stanova, uz povećanje broja prodanih novih stanova, upućuje na povratak interesa za stanogradnjom. Naime, u godinama krize zbog nedostatne je potražnje i zasićenosti tržišta izgrađenim, a neprodanim stanovima, građen skroman broj novih stanova, pri čemu su se investitori usmjerili na izgradnju skupljih stambenih objekata na prestižnim lokacijama za koje je i u takvim okolnostima postojala potražnja. Tendencije koje se sada naziru sugeriraju obnavljanje interesa trgovačkih društava i drugih pravnih osoba za izgradnju stambenih jedinica pristupačnijih širem krugu kupaca u očekivanju povećane potražnje pri rastu plaća i raspoloživog dohotka stanovništva, poboljšanju situacije na tržištu rada te pozitivnom učinku porezne reforme i novih mjera za rješavanje stambene problematike. To potvrđuje i činjenica da je u 2016. godini, u odnosu na prethodnu godinu, izdano 35,2% više građevinskih dozvola za izgradnju stanova, uz za 32,3% veću korisnu površinu, pri čemu je rast broja izdanih dozvola zabilježen u 14 županija, a u Gradu Zagrebu je on više nego udvostručen. Ipak, kretanje cijena prodanih novih stanova tek je jedan dio ukupnog tržišta nekretnina pa bi za cjelovitiju sliku stanja na tom tržištu trebalo uzeti u obzir i kretanje indeksa cijena stambenih nekretnina koji obuhvaća sve transakcije (ne samo nove stanove koje su prodavala trgovačka društva i pravne osobe) u trgovanju stambenim objektima na teritoriju Republike Hrvatske.
Izvor: HGK