Podaci portala Crozilla.com pokazali su kako su prosječne tražene cijene kuća i stanova u Zagrebu tijekom veljače bile nešto niže no mjesec ranije...
Lagane mjesečne oscilacije u kretanju cijena nekretnina koje su posljednjih mjeseci zabilježene u Zagrebu nisu uzrokovale osjetne promjene, a prema riječima Diane Perger, vlasnice agencije za promet nekretninama „Euro-interijeri“, cijene nekretnina su nakon ljeta prošle godine ušle u fazu stagnacije te se samim time i tržište stabiliziralo.
Vlasnici postavljaju realne cijene Putem portala Crozilla.com stanovi su tijekom veljače oglašavani po cijenama od 500 eura pa sve do oko 5000 eura po metru kvadratnom. No prosječna tražena cijena „kvadrata“ je iznosila 1613 eura.
Navedeni je iznos 0,5 posto manji no tijekom siječnja, a u odnosu na isti mjesec 2012. godine niži je za 8,4 posto.
Prema podacima portala Crozilla.com prosječne tražene cijene stanova u središtu su grada na mjesečnoj razini pale za 0,7 posto, no unatoč tome centar je i dalje ostao najskuplji dio Zagreba, u kojem se za jedan se metar kvadratni u prosjeku tražilo 1917 eura. Najniže cijene stanova oglašavane su u Novom Zagrebu gdje se za metar kvadratni u prosjeku tražilo 1277 eura, što je 0,6 posto više no mjesec ranije.
Statistike cijena nekretnina oglašenih na portalu Crozilla.com pokazale su kako su tijekom veljače i kuće u Zagrebu zabilježile nešto niže cijene na mjesečnoj i na godišnjoj razini. Prosječna tražena cijena metra kvadratnog kuće, s uključenom cijenom okućnice iznosila je 1246 eura što je 2,7 posto manje no mjesec ranije, te 1,7 posto manje no tijekom veljače prošle godine.
Portal Crozilla.com obrađuje tražene odnosno oglašavane cijene, a one su u vremenu prije dolaska krize nerijetko drastično odskakale od realnih, što danas najčešće više nije slučaj. Naime, Diana Perger kaže kako vlasnici uglavnom postavljaju realne cijene jer se tržište stabiliziralo glede cijena i sada ih više nije teško predvidjeti, no dodaje i kako, naravno, uvijek ima iznimaka, točnije vlasnika koji nisu upoznati sa tržištem, ali ih situacija na tržištu vrlo brzo osvijesti.
Po kojim se cijenama stanovi i kuće u Zagrebu najčešće prodaju, Diana Perger, kaže kako bi se odgovor mogao dati u jednoj rečenici: vrijednost za novac. „Kupci u Zagrebu kupuju stanove i kuće za koje su procijenili da za svoj novac dobivaju najveću moguću vrijednost, što kroz lokaciju, što kroz površinu i/ili kvalitetu. Ako bi to definirali u novcima onda se najčešće prodaju kuće do 130.000,00 eura što bi bio neki ekvivalent vrijednosti četverosobnog stana, a kupuju ih kupci koji žele komfor i privatnost koju pruža život u kući. Stanovi koji su na tržištu najtraženiji su već uobičajeno ili mali jednosobni za start samcu, paru ili studentu ili trosobni za obitelj.“