Predsjednik HNS-a i bivši prvi potpredsjednik vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić, ocjenjujući danas proteklu godinu dana vladajuće koalicije, istaknuo je da postoji potpuni konsenzus političkih stranaka koalicije, a posebno strateških partnera SDP-a i HNS-a...
Ocjenjujući rad vlade u protekloj godini, na traženje novinara u stranačkoj središnjici, Čačić je rekao da je prva godina obilježena definiranjem strategija instrumenata kroz koje se mogu provesti, ljudi koji su to spremni realizirati i zakonodavnog okvira koji to može omogućiti.
"Sve to zajedno nije ni lako, ni jednostavno posebno u uvjetima drugog recesijskog dna kojim je zahvaćena Europa, pa tako i Hrvatska i prenosi se značajnim dijelom i na naše gospodarstvo. Ključno je reći da su svi veliki projekti zacrtani, rokovi su potpuno jasni, definirani su izvori financiranja i odnose se primarno na energetiku i infrastrukturu te navodnjavanje, kada govorimo o državnom sektoru. Kad govorimo o europskim fondovima najveći i najkompleksniji su projekti Zagreb na Savi, s odteretnim kanalom i grupom hidrocentrala, Pelješki most, kanal Dunav-Sava-Dunav s blokom navodnjavanja i infrastrukturni projekti u željeznici, uz učešće države od oko 15 posto", rekao je Čačić.
"Kad govorimo o privatnim projektima, postavljen je pravni okvir, definirani su projekti u obrazovanju, pravosuđu, kulturi i cijelom nizu drugih područja u javno privatnom partnerstvu gdje se aktivira privatni kapital, a naše gospodarstvo dobiva priliku da se pokrene. Počeci projekta trebaju biti u prvoj polovici iduće godine i dalje se pojačavati", najavio je Čačić.
Čisti privatni sektor dobio je najveću šansu u zelenim energijama, posebno energiji vjetra i ugovoreno je trenutno 400 milijuna eura projekata i to će se razvijati i nadalje.
"Zadatak ove vlade, nakon što su postavljeni okviri, sasvim sigurno je snažna suradnja s poduzetnicima, gospodarstvom, eliminiranje bilo kakvih dodatnih tereta na gospodarstvo, pružanje maksimalne podrške i definiranje dvije osnovne stvari. Prvo je model koji će omogućiti i bankarskom sektoru da sudjeluje u sanaciji gospodarstva gdje država treba praćenjem kreditnih linija banaka omogućiti gospodarstvu da stane na noge i sudjeluje u projektima. S takvim modelom će se uskoro izaći, on je spreman, jednostavan, ne traži novi novac, ni jamstva, nego samo odluku vlade", naglasio je Čačić.
"Druga velika stvar s kojom će se uskoro izaći pred vladu je intenzivno praćenje podizanja konkurentnosti na tragu modela koji je napravljen za praćenje projekata i zakonodavstva za Europsku uniju. Treba raditi na rušenju barijera da bi poduzetnici mogli preuzeti svoj dio odgovornosti", istaknuo je Čačić, ocijenivši da Hrvatska još uvijek nije realizirala taj okvir.