Čak 471,47 milijuna kuna mogla bi koštati Siščane sportska dvorana na zaobilaznici. Vidljivo je to iz nalaza Državne revizije koja je pročešljala sisački lanjski proračun...
Cijeli postupak gradnje sportske dvorane, koja još nije gotova, Revizija je ocijenila kako nije proveden "u skladu s načelima dobrog financijskog upravljanja, a posebno u načelima ekonomičnosti, učinkovitosti i djelotvornosti prema odredbama Zakona o proračunu".
Grad Sisak je krajem 2007. godine raspisao javni natječaj za gradnju dvorane, vrtića i sportske dvorane pri Osnovnoj školi Budaševo. Na natječaj su se javile dvije tvrtke, što je bio zakonski uvjet za legalnost postupka, no vlasnik obje tvrtke bio je Hypo leasing, sa gotovo identičnim sastavom uprave. Izabrana je tvrtka Epsilon građenje s kojom gradonačelnik Dinko Pintarić početkom 2008. sklapa ugovor težak 198 milijuna kuna o pravu gradnje i zakupu triju objekata. Od toga 158 milijuna otpada na sportsku dvoranu.
No, ubrzo se pokazuje kako projekt, na temelju kojeg je sklopljen ugovor, ne sadrži puno bitnih stvari, pa su sredstva predviđena tim ugovorom vrlo brzo potrošena, a dvorana ostala nedovršena. Revizija je upozorila kako se projektu pristupilo "nepažljivo" pa tako nitko u Gradu, prije potpisivanja, nije uočio što u projektu "nisu bili obuhvaćeni potrebni radovi, nije bila predviđena mogućnost samostalne izgradnje objekta, sanacija postojećeg odlagališta otpada, projekt zaštitne građevinske jame, hlađenje i klimatizacija prostora dvorane".
Zbog toga je Grad izmijenio projekt, te pokrenuo postupak javne nabave za tzv. drugu fazu radova što još nije dovršeno.
Prema projektnoj dokumentaciji, koju navodi revizija, ta druga faza je procijenjena na 225 milijuna kuna (bez poreza), ugovor o zakupu zaključio bi se na 26 godina, umjesto prvotno planiranih 15 godina, a Grad će kao osiguranje plaćanja buduće zakupnine dati bjanko zadužnice u iznosu godišnje zakupnine, te omogućiti upis založnog prava na brojnim gradskim nekretninama, dok nakon ispunjenja uvjeta iz natječaja, Grad mora otkupiti izgrađenu dvoranu čija je otkupna cijena 32,224 milijuna kuna. Tako dolazimo do ukupne cifre - na prvotnih 158 milijuna kuna dodaje se 225 milijuna kuna iz planirane 2. faze građenje, PDV je na taj iznos 56,25 milijun kuna, a nakon isteka najma Grad mora iskeširati još 32,224 milijuna kuna što dovodi do ukupne brojke od 471,47 milijuna kuna koliko bi dvoranu u konačnici mogli platiti Siščani, piše Večernji list.