Zatvori
Poslovni Puls
31/12/2015

Europska komisija pozvala zračne luke na smanjenje cijene flaširane vode

Ako u Njemačkoj na vlastitoj koži želite osjetiti inflaciju onda trebate putovati zrakoplovom. Za samo nekoliko minuta cijene drastično rastu. Cijene životnih namirnica u restoranima i kioscima u zračnim lukama su znatno više nego u supermarketima. Međutim, nakon što prođete sigurnosnu kontrolu očekuje vas dodatni šok. Ovdje za pola litre vode (negazirane koja po kvaliteti i okusu po ničemu nije bolja od vode iz slavine) morate izdvojiti po nekoliko eura...

Europska komisija je pozvala zračne luke da pojeftine vodu koju putnici kupuju nakon što prođu sigurnosnu kontrolu. „S predstavnicima aerodroma vodimo intenzivne razgovore o tome kako da snizimo cijene vode koju putnici kupuju nakon kontrola“, izjavila je za „Bild am Sonntag“, europska povjerenica za promet Violeta Bulc. 126 zračnih luka u Europi je već obećalo da će se cijene vode znatno sniziti i da će bocu vode u zoni poslije sigurnosne kontrole prodavati za jedan euro. „To nam nije dovoljno. Naš cilj je da to učine sve zračne luke“, izjavila je slovenska političarka Bulc.

Zračna luka Bruxellesa je prva koja je reagirala na preporuku krovne Udruge europskih aerodroma (ACI). Tako se na briselskom aerodromu od ljetos pola litre vode može kupiti za jedan euro.

Poznato je da gotovo sve zrakoplovne kompanije u avionima prodaju piće. Također je poznato i da se nikakvo piće ne smije unositi u zrakoplov iz sigurnosnih razloga. Žeđ na aerodromima je skupa. Ljekari preporučuju putnicima da piju mnogo tekućine, posebno na dužim letovima, jer se na taj način smanjuje opasnost od opasnih tromboza. Kako bi izbjegli plaćanje skupe vode na aerodromima, neki putnici pred sigurnosnom kontrolom popiju svu vodu iz boce koju nakon kontrole ponovo napune vodom slavina koje se nalaze u aerodromskim WC-ima.

Njemački aerodromi su svjesni ovog problema. „Zagovaramo manje cijene vode u zonama poslije sigurnosnih kontrola“, navodi krovna udruga njemačkih aerodroma ADV. Na svim aerodromima u Njemačkoj još uvijek nije moguće jeftino kupiti vodu. U tome trenutno prednjači aerodrom u Frankfurtu. Tamo poduzeće „Gebr. Heinemann“ u svojih 26 Duty-free-shopova nudi pola litre vode za jedan euro. Putnici u Münchenu također od nedavno imaju mogućnost kupiti pola litre vode za euro i 25 centi u što je uračunata kaucija za bocu u iznosu od 25 centi.

Zračna luka u Hamburgu i Gebr. Heinemann već godinu dana žeđ putnika koriste u dobrotvorne svrhe. Naime, ovdje se na 13 mjesta može kupiti obična voda hamburške humanitarne organizacije „Viva con Agua Sankt Pauli“ po cijeni od dva eura za pola litre. Kupovinom svake boce od pola litre putnici jednim eurom podržavaju projekte opskrbe pitkom vodom širom svijeta.

Vlasnici trgovina na aerodromima se žale da zbog visokih cijena najma poslovnog prostora imaju malo prostora za skladišta. Inače, prodajni objekti koji se nalaze iza sigurnosnih kontrola se robom opskrbljuju samo u razdoblju kada na aerodromu nema mnogo putnika. Osim toga, sva roba mora biti tako zapakirana da prilikom kontrole sigurnosno osoblje točno može vidjeti što se nalazi u pakovanju. Sve to je dosta komplicirano što se održava na visoku cijenu robe.

Europska komisija se nada da će uspjeti uvjeriti aerodrome da dobrovoljno smanje cijene vode. Komisija za sada ne namjerava uvesti zakonsku regulativu. Inicijativa o jeftinoj vodi na aerodromima u međuvremenu postoji i u SAD. Aerodromi San Francisco i Dallas/Fort Worth su vlasnicima prodavaonica koje se nalaze u sklopu aerodroma zabranili da vodu prodaju skuplje za deset posto od cijene koja se plaća u normalnim supermarketima.

Izvor: DW

TEME: /  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram