Stvari se kreću samo kada ste konstruktivni, a ne negativni.
Zadnjih mjeseci mnoge obećavajuće karijere naglo završavaju. Taylor Ryan, CEO tvrtke Klint Marketing, na temelju svojeg iskustva s otkazima, podijelio je savjete kako se nakon otkaza što prije i što bolje 'postaviti na noge'.
U većini slučajeva, otkaz karakterizira nagla promjena. Promjenu iskoristite kao priliku za razmišljanje i preusmjeravanje energije prema konstruktivnom rastu. Samorefleksija je izuzetno važna. Čak i ako vam bivši šef ili nadređeni nije najomiljenija osoba, u njihovom mišljenju gotovo uvijek ima nešto istine. Za vas je korisno da razmislite o sebi s njegovog ili njenog gledišta. Zatražite sastanak s njima dan ili dva nakon što potpišete sporazum o otkazu. Osim ako ste stvarno nešto zabrljali, vjerojatno će izdvojiti vrijeme za vas. Zašto je to važno?
Sigurnost: Dijelovi razgovora odzvanjat će vam još neko vrijeme u glavi. Zabilježite razloge „zašto“ koji su naveli vaše nadređene do njihove odluke.
Razjasnite priču: Ako trebate referencu bivšeg poslodavca, pobrinite se da su vam priče usklađene i da ističu pozitivne strane vaših sposobnosti.
Očekivanja u budućnosti: Možete zatražiti dozvolu za pristup nekim dokumentima ili datotekama. Najgore što se može dogoditi jest da vam kažu ne.
Objektivnost: Objektivan pristup razmišljanju o razlozima vašeg otkaza sa stajališta poslodavca može biti katarzičan.
Izvan kontrole: Ako je otkaz bio samo zbog ekonomskih razloga, budite sigurni da se to dogodilo bez vaše vlastite krivnje.
Kako biste brzo napredovali u osobnom i profesionalnom razvoju, razmislite o sljedećim temama i napišite nekoliko bilješki o svakoj od njih:
Ako niste mogli ništa promijeniti, spremni ste nastaviti dalje. Ako biste mogli nešto poboljšati; zabilježite to jer bi moglo postati temelj vašeg daljnjeg puta. Važno je i zaustaviti negativne misli. Neće vam koristiti niti ćete uz njih nešto promijeniti.
Prvi korak prema naprijed je da pokrenete nešto... bilo što.
Usredotočite se na ispunjavanje vaše to-do liste. Upustite se u nešto što je katarzično, ali i mjerljivo. Pomiješajte to s tri stvari koje trebate naučiti iz ranije vježbe (X, Y, Z, / A, B, C i 1, 2, 3). Napravite raspored koji odražava radno vrijeme i krenite s radom na svojoj to-do listi.
Mogla bi vam se pojaviti potreba za napredovanjem. Slijedite tu misao. Saznajte koji bi vam tečajevi ili knjige mogli pružiti novo znanje i vještine.
Tada ćete početi razmišljati o stvaranju prihoda. Drugim riječima, pronalasku novog posla. Provedite vrijeme ažurirajući svoj životopis, portfelj i LinkedIn profil. Dok ste na LinkedInu, razmislite o svojim poznanstvima. Netko koga poznajete u vašoj branši možda već ima otvoren natječaj za vaš sljedeći posao iz snova.
Pronalazak novog posla može se dogoditi brzo ili potrajati neko vrijeme. Što učiniti ako negativne misli ne odlaze samo tako? Ponovno ih usmjerite u nešto konstruktivno.
Nezaposlenost je privremena. Zapamtite da stvari uvijek postaju bolje kada ste konstruktivni. Izrada i pridržavanje to-do liste trebala bi za sada biti vaš cilj.
Što god radili, nemojte hraniti negativne misli. One rastu svaki put kad im pružite priliku.
Izvor: Entrepreneur
Foto: Pexels