Prema posljednjim podacima DZS-a, u kolovozu su proizvođačke cijene na domaćem tržištu nastavile s godišnjim padom istom dinamikom kao i mjesec ranije (-5%) dok je na mjesečnoj razini pad ubrzan na 1,4%. Izvješće za kolovoz potvrdilo je nastavak trenda deflatornih kretanja na godišnjoj razini koji neprekidno traje od kolovoza 2013. godine...
Promatrajući prema kategorijama GIG-a, snažnom godišnjem padu proizvođačkih cijena u kolovozu doprinijele su niže cijene u kategoriji energije koje su zabilježile pad od 11,8% u odnosu na isti mjesec lani. Stoga, ukoliko isključimo cijene energije, u kolovozu je zabilježen znatno slabiji pad (od 1,8% godišnje). Također, i sve ostale komponente GIG-a iskazale su godišnji pad cijena: netrajni proizvodi za široku potrošnju (2,3%), intermedijarni proizvodi (1,6%), kapitalni proizvodi (0,3%), dok je u kategoriji trajnih proizvoda za široku potrošnju zabilježena stagnacija.
Nakon što su u srpnju cijene u prerađivačkoj industriji zabilježile godišnji pad od 4,7%, u kolovozu je nastavljen trend razmjerno snažnog pada na godišnjoj razini (4,8%). U istom promatranom mjesecu je nastavljen istovjetan trend i u ostalim kategorijama NKD-a: rudarstvo i vađenje (s godišnjim padom cijena od 14,1%), opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija (pad od 5,2% godišnje) te kod opskrbe vodom, uklanjanje otpadnih voda, gospodarenje otpadom te u djelatnosti sanacije okoliša (s 1,3%-tnim padom u odnosu na isti mjesec lani).
U narednim mjesecima očekujemo nastavak negativnih stopa promjene proizvođačkih cijena na godišnjoj razini, što je prvenstveno posljedica uvezenih deflacijskih pritisaka zbog niskih cijena energenata na inozemnim robnim tržištima, prenose RBA analitičari.