Irski Ryanair, najveći europski niskobudžetni zračni prijevoznik, mijenja strategiju. Izvršni direktor Michael O’Leary najavio je da će biti ljubazniji prema putnicima...
O'Leary je ranije predlagao uvođenje stajaćih mjesta u kabini i naplaćivanje uporabe WC-a u avionu.
Ryanair nudi najjeftinije karte u Europi, ponekad po cijeni od samo 15 dolara u jednom smjeru. Tvrtka ima niske operativne troškove, minimalno troši na uređenje kabina, a naplaćuje gotovo sve izvan troškova karte piše Wall Street Journal.
Kompanija je smanjila kaznu za putnike koji ne ponesu boarding pass prilikom ulaska u avion sa 70 na 45 eura.
Poslovni model koji je prvi uveo Ryanair, a danas ga mnogi imitiraju, omogućio je kompaniji staroj 32 godine da izraste u drugog najvećeg europskog avio prijevoznika po broju putnika nakon njemačke Lufthanse.
U 2013. vodio se žestoki rat cijenama među aviokompanijama, a ulagači su strahovali da Ryanair zbog snažne konkurencije neće moći održati niske troškove.
Kako bi ponovo privukao putnike O’Leary je olabavio stroga ograničenja za prtljagu koja se unosi u avion, i redizajnirao web stranicu kompanije. Smanjene su kazne i osoblju je rečeno da bude ljubaznije. Tvrtka je odustala od obavještavanja putnika svaki put kad bi let stizao na vrijeme, što je putnike isprva zabavljalo, a kasnije uzrujavalo.
U 2013. rast broja putnika pao je na 1 do 3 posto, uz 20 posto neprodanih sjedala. Ove godine mjesečni rast broja putnika iznosi 10 posto. Poslovni rezultati za cijelu godinu bit će objavljeni u svibnju, a Ryanair očekuje da broj putnika dosegne 106 milijuna, oko 6 posto više od predviđanja. Prosječan broj prodanih sjedala trebao bi iznositi 92 posto, naprema 83 posto u ožujku 2014.
Ulagači su vjerovali da će troškovi privlačenja nezadovoljnih putnika naštetiti ukupnoj profitabilnosti kompanije, ali niske cijene nafte su djelomično amortizirale trošak. Osim toga, Ryanair je snizio i neke druge troškovne stavke.