Prema posljednjim podacima DZS-a, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda proizvedenih u Hrvatskoj, a prodanih na domaćem i na nedomaćem tržištu zabilježile su u siječnju pad na mjesečnoj i godišnjoj razini (1,5% odnosno 3,1%). Pritom je doprinos padu došao od nižih cijena i na domaćem i na nedomaćem tržištu. Proizvođačke cijene industrije na nedomaćem tržištu uz mjesečni pad od 1,9% zabilježile su godišnji pad od 2,7%. Istovremeno su cijene industrijskih proizvoda na domaćem tržištu uz mjesečni pad od 1,2% na godišnjoj razini niže za 3,4%, nastavivši niz deflatornog okruženja koji traje 30 uzastopnih mjeseci (od kolovoza 2013. godine)...
Prema GIG-u godišnji pad cijena zabilježen je u svim promatranim kategorijama pri čemu je pad cijena proizvoda proizvedenih i prodanih na domaćem tržištu predvođen nižim cijenama energije (-7,9%) i netrajnih proizvoda za široku potrošnju (1,4%). Isključimo li iz ukupne industrije na domaćem tržištu komponentu energije, cijene su na godišnjoj razini u siječnju zabilježile pad od 0,8% dok su u odnosu na prethodni mjesec niže za 0,4%.
Prema NKD-u niže cijene na domaćem tržištu na godišnjoj razini zabilježene su u svim kategorijama: rudarstvu i vađenju (-6,2%), prerađivačkoj industriji (-3,1%), opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija (-3,2%) te u kategoriji opskrbe vodom, uklanjanje otpadnih voda, gospodarenje otpadom te djelatnost sanacije (1%).
"Podrška deprecijacijskim pritiscima na domaćem tržištu i u ovoj godini će dolaziti od slabe domaće potražnje, a bit će predvođena uvoznim deflatornim pritiscima s inozemnih robnih tržišta (prvenstveno uvjetovanih zamjetno nižim cijenama sirove nafte). Tek prema kraju godine, uslijed očekivanog porasta cijena sirove nafte, možemo očekivati blago intenziviranje inflatornih pritisaka", objavili su RBA analitičari.