Države koje dobivaju pomoć MMF-a nisu automatski zaštićene od nemogućnosti otplate dugova, navodi u studiji bonitetska kuća Moody's...
"I pored solidne podrške ovih programa, države koje dobivaju pomoć MMF-a su zbog dugoročnih slabosti izložene velikom riziku nemogućnosti otplaćivanje dugova", navodi se u studiji objavljenoj u utorak. Studija se odnosi na razdoblje od 1983-2012. i pokriva 168 država od kojih je 114 dobilo pomoć MMF-a.
Po Moody'su, 16,4 posto tih država nije bilo u mogućnosti ispuniti dio dužničkih obveza pet godina poslije dobivanja pomoći MMF-a.
"Polovica nesolventnih država od 1983. prethodno je imala programe pomoći MMF-a", navodi Moody koji time objašnjava zašto u pravilu ne povisuje kreditni rejting neke države nakon dobivanja pomoći MMF-a.
Za tih gotovo 30 godina broj nesolventnih bio je čak dvostruko veći među zemljama koje su dobile pomoć MMF-a, navodi se u studiji.
Moody's tako veliki broj objašnjava time da zemlje koje traže pomoć MMF-a, ionako imaju "faktore rizika", kao što su kriza bankarskog sektora ili veliki teret duga, koji mogu dovesti do nemogućnosti isplate dugova.
Najpoznatiji primjer je Argentina koja je krajem 2001. godine morala odustati od vraćanja dugova velikom dijelu kreditora, a prethodno je nekoliko godina dobivala financijsku pomoć MMF-a, prenosi Index.