Odgovor na pitanje - hoće li Grčka ostati u eurozoni, zapravo je vrlo jednostavan. Hoće! Naime, izlazak Grčke iz eurozone bio bi tako skup za ostatak Europe - da je taj scenarij gotovo nezamisliv...
Reuters je jutros objavio jednu sjajnu analizu troškova povezanih s eventualnim grčkim napuštanjem europske monetarne unije. "Izlazak Grčke iz eurozone Europu bi odveo u pravno 'nepoznate vode'. Snaga tereta koju bi druge zemlje članice eurozone morale podnijeti daje moćnu pobudu da se Grčka ipak nekako zadrži u euro klubu", piše Reuters.
U slučaju izlaska iz eurozone, Grčka bi bila prisiljena defaultirati odnosno proglasiti bankrot. Zemlje članice eurozone, Europska središnja banka (ECB) i Međunarodni monetarni fond (MMF) drže 200 milijardi eura vrijedan grčki dug. Ako bi Grčka proglasila bankrot - pitanje je koliko bi milijardi eura nestalo iz ove brojke "200".
Prema procjenama IESEG Škole za Menadžment iz Francuske - grčko istupanje iz eurozone samo bi francuske porezne obveznice stajalo oko 86,4 milijarde eura!
Nakon ovih brojki ne čudi što je šef ECB-a Mario Draghi jučer kazao "kako je naša (Europe) snažna želja da Grčka i dalje ostane dio eurozone".
Analitičari Societe Generalea upozorili su kako bi Grčki izlazak iz eurozone doveo do masovnog povlačenja kapitala iz španjolskih i talijanskih banaka (baš kao što se to sada radi u Grčkoj) što bi pak moglo cijeli europski (a možda i globalni) financijski sustav baciti u zonu velike opasnosti.
Sve u svemu - grčki izlazak iz eurozone zvuči kao noćna mora i vrlo je vjerojatno da će se Europa ipak odlučiti na "manje zlo" - odnosno novo pumpanje kapitala europskih poreznih obveznika u grčku rupu bez dna...