I početak novog radnog tjedna obilježen je nastavkom rasta cijena američkih državnih obveznica uslijed špekulacija o usporavanju rasta američkog gospodarstva, ali i straha da se dužnička kriza u Europi produbljuje (S&P negativni izgledi Italiji, poraz vladajućih na izborima u Španjolskoj)...
Averzija prema riziku je porasla, dionička tržišta pala, a u fokusu investitora su sigurna utočišta. Posljedično su i dvogodišnji američki prinosi pali na najnižu ovogodišnju razinu. (0,495%). Spread na američkoj krivulji 2-10 godina se proširio ukazujući da FED neće žuriti s podizanjem referentnog kamatnjaka.
Na europskom tržištu također je zabilježena relativno snažna potražnja za njemačkim državnim obveznicama uslijed zabrinutosti oko razvoja fiskalne krize i nešto lošijih rezultata PMI indeksa u eurozoni od očekivanja. Spreadovi periferije su se proširili, a euro je pao ispod 1,40 dolara za euro.
Uslužni i prerađivački sektor eurozone bilježe veće usporavanje rasta od predviđanja prije svega zbog rastućih cijena energenata i strožih vladinih mjera štednje. Tako PMI indeks uslužnog sektora eurozone bilježi usporavanje rasta s 56,7 u travnju na 55,4 u svibnju dok PMI indeks prerađivačkog sektora bilježi usporavanje rasta s 58 u travnju na 54,8 u svibnju, što je ujedno i najniža razina u posljednjih sedam mjeseci.
Navedeno potvrđuju i PMI indeksi uslužnog i prerađivačkog sektora Francuske i Njemačke. PMI indeksi uslužnog sektora Francuske i Njemačke u svibnju iznose 62,8 odnosno 54,9, dok PMI indeksi prerađivačkog sektora iznose 55 odnosno 58,2. Indeks potrošačkog povjerenja u Italiji u svibnju bilježi rast i iznosi 106,5.