Zatvori
Poslovni Puls
21/09/2015

Rusija i Brazil "spletkare" protiv američkog dolara

U srijedu, 16. rujna, održano je u Moskvi sedmo zasjedanje Rusko-brazilske komisije za suradnju. Otvarajući zasjedanje, ruski premijer Dmitrij Medvedev je naglasio da je Brazil strateški partner Rusije u Latinskoj Americi. ''Ujedinjuje nas sličan pogled na aktualnu situaciju u međunarodnim odnosima'', izjavio je dodavši da se političko obostrano razumijevanje mora temeljiti na višeplanskoj trgovinsko-ekonomskoj suradnji...

Za prvo polugodište 2015. robni promet Rusije i Brazila iznosio je 2,5 milijardi dolara, ruski izvoz je narastao za 6,4% (do 1,2 milijarde dolara), a uvoz se smanjio za 15,8% (do 1,3 milijarde dolara). U 2014. robni promet dviju država dostignuo je 6,3 milijarde dolara te se nada da će ga povećati do 10 milijardi godišnje. Većina ruskog izvoza predstavlja kemijska proizvodnja – organsko gnojivo, naftni proizvodi, sumpor, sintetski kaučuk. Razrađuje se i pitanje o isporukama ruskog zrna u Brazil – za to je potrebno ukinuti 10-postotnu carinu na uvoz zrna, koja postoji unutar Južnoameričkog zajedničkog tržišta (u 2014. ona je ukinuta za Rusiju). Brazil, sa svoje strane, isporučuje uglavnom poljoprivredne sirovine i živežne namirnice.

''U posljednje vrijeme primijetili smo prijelaz od izravnih isporuka sirovina na razmjenu industrijskih i visokotehnoloških proizvoda, što je, prema našem mišljenju, jako važno'', podcrtao je ruski premijer. Međutim, Brazil je zainteresiran i za drugu rusku robu. Prema riječima Michela Temera, države pregovoraju o sljedećim isporukama helikoptera i dijelova iz Ruske Federacije. ''Nadamo se da će ti pregovori završiti uspješno u dogledno vrijeme'', dodao je.

Pritom u uvjetima ekonomske nestabilnosti Rusija i Brazil nastavljaju razmatrati mogućnosti zajedničkih računa u nacionalnim valutama – rubljama i realima. ''To bi nas točno osiguralo od skokova na tržištima rezervnih valuta, u svakom slučaju smanjilo bi posljedice takve vrste skokova'', smatra Dmitrij Medvedev.

Michel Temer je dodao da to nije jednostavno pitanje te da ga treba razmatrati sa središnjim bankama jedne i druge države. No podcrtao je da je uzeo na sebe obveze da provede niz konzultacija, kako bi odlučio što se može napraviti za povećanje učinkovitosti bilateralne ekonomske razmjene.

Podsjetimo da ideju računa u nacionalnim valutama Ruska Federacija razrađuje s Bjelorusijom i azijskim partnerima – recimo, s Kinom i Vijetnamom. Konkretno, Bijeli dom razmatrao je mogućnost računa u rubljama u izvoznim ugovorima kompanija s državnim participiranjem. Osim toga, ruski premijer je izjavio jučer da je potrebno povećati broj rezervnih valuta, što će omogućiti smanjenje ovisnosti o američkom dolaru ili euru. Ipak to je, precizirao je Medvedev, ''polagan'' proces, bez obzira na postojeće tendecije za proširenje takve liste, prenosi RBTH.

PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram