Vrijednost CEIZ indeksa u srpnju ove godine bilježi vrlo blagi rast od 0,29 indeksnih bodova u odnosu na lipanj, što upućuje na to da postoji vjerojatnost da sezonski prilagođena tromjesečna stopa promjene BDP-a u trećem tromjesečju bude pozitivna, procjenjuju analitičari Ekonomskog instituta Zagreb...
Povećanje vrijednosti koincidentnog ekonomskog indikatora - CEIZ indeksa - sličnog intenziteta zabilježeno je i u svibnju te u veljači, ali je u preostalih pet mjeseci ove godine zabilježeno smanjenje njegove vrijednosti.
Budući da je smanjenje vrijednosti indeksa u lipnju bilo snažno, navode iz Ekonomskog instituta, može se konstatirati da je vrijednost indeksa od početka godine u padu.
Prosječna vrijednost CEIZ indeksa u drugom tromjesečju bila je za 0,56 indeksnih bodova manja u odnosu na prvo tromjesečje ove godine, što upućuje na zaključak da je u drugom tromjesečju došlo do smanjenja gospodarske aktivnosti. Prema prvoj procjeni Državnog zavoda za statistiku, bruto domaći proizvod pao je u drugom tromjesečju 0,8 posto na godišnjoj razini.
No, rast CEIZ indeksa zabilježen u srpnju upućuje na to da postoji vjerojatnost da sezonski prilagođena tromjesečna stopa promjene BDP-a u trećem tromjesečju bude pozitivna, procjenjuju analitičari Ekonomskog instituta.
Pritom ističu da će se, kako bi s većom pouzdanošću dali mišljenje o kretanju BDP-a u trećem tromjesečju ove godine, ipak morati pričekati podaci o vrijednosti CEIZ indeksa za kolovoz i rujan ove godine.
Koincidentni ekonomski indikator - CEIZ indeks - mjesečni je složeni indikator poslovnog ciklusa razvijen na zagrebačkom Ekonomskom institutu. Njegova je svrha pružiti pravovremenu informaciju o trenutnom stanju poslovnoga ciklusa, zbog čega se vrijednost CEIZ indeksa mijenja istovremeno s promjenama poslovnoga ciklusa.
CEIZ indeks je jednobrojčani pokazatelj poslovnog ciklusa koji sadrži informacije koje bi inače trebalo prikupljati analizom velikog broja različitih ekonomskih serija. Za razliku od vremenske serije tromjesečnog BDP-a, CEIZ indeks daje mjesečnu ocjenu stanja gospodarstva pružajući na taj način preciznije informacije o promjenama koje se odvijaju tijekom kraćeg vremenskoga razdoblja. Dostupan je jedan do tri mjeseca prije objave podataka o tromjesečnom BDP-u, zbog čega nosioci ekonomskih politika i zainteresirana javnost mogu pravovremeno pratiti gospodarska kretanja.