Poslovni Puls
21/04/2017

Uskoro i u Europi: Mastercard predstavio biometrijsku karticu nove generacije

Mastercard je danas predstavio biometrijsku karticu nove generacije koja kombinira tehnologiju čipa s otiskom prsta kako bi se identitet korisnika kartice pri kupnji u trgovinama potvrdio na praktičan i siguran način...

Južnoafrička Republika je prvo tržište na kojem se testirala ova napredna tehnologija, a dva zasebna probna korištenja provedena su u suradnji s vodećim lancem supermarketa Pick n Pay i bankom Absa, podružnicom Barclaysa Africa.

Nova kartica se temelji na tehnologiji skeniranja otiska prsta, danas popularnoj pri mobilnim plaćanjima, koja se može koristiti na EMV terminalima diljem svijeta.

„Potrošači sve češće imaju priliku iskusiti praktičnost i sigurnost koje nudi biometrija“, rekao je Ajay Bhalla, predsjednik za rizik u poslovanju i sigurnost u kompaniji Mastercard. „Pri otključavanju pametnog telefona ili kupnji online otisak prsta osigurava dodatnu praktičnost i sigurnost. Ne može ga se ukrasti ili multiplicirati pa će korisnici naših kartica moći uživati u svakodnevici znajući da su njihova plaćanja zaštićena.“

Kako funkcionira biometrijska kartica

Korisnik karticu treba registrirati u svojoj financijskoj instituciji. Nakon toga se njegov otisak prsta pretvara u enkriptirani digitalni predložak koji je pohranjen na kartici te se kartica može koristiti na EMV kartičnim terminalima diljem svijeta.

Pri kupnji na prodajnim mjestima, biometrijska kartica funkcionira poput bilo koje kartice s čipom. Korisnik je jednostavno umetne karticu u terminal pri čemu postavi prst na ugrađeni senzor. Otisak prsta se uspoređuje s predloškom i – ako se poklapaju – transakcija se odobrava, bez da korisnik ispušta karticu iz ruke.

Prednosti biometrijske autentikacije

Biometrijska autentikacija transakcije – u ovom slučaju pomoću otiska prsta – na jedinstven način potvrđuje da je osoba koja koristi karticu uistinu njen vlasnik.

Trgovci tako iskustvo kupnje čine boljim, a kartica se može koristiti na postojećim EMV terminalima te ne podrazumijeva nadogradnju hardvera ili softvera.

Kad je riječ o izdavateljima kartica, tehnologija pomaže otkriti i spriječiti prijevaru, povećati stope odobrenja, smanjiti operativne troškove i potaknuti vjernost korisnika. Također, buduća verzija kartice će koristiti beskontaktnu tehnologiju, pružajući dodatnu jednostavnost i praktičnost.

Probna korištenja u tijeku

Zaposlenici Pick n Paya i banke Absa su u okviru ovih probnih korištenja u Južnoafričkoj Republici testirali potencijalne načine na koje praktičnost i sigurnost doprinose procesu naplate. Tijekom nekoliko sljedećih mjeseci, provest će se dodatna probna korištenja biometrijskih kartica, a očekuje se da će ova kartica u komercijalnoj upotrebi biti kasnije tijekom ove godine.

Richard van Rensburg, zamjenik predsjednika Uprave Pick n Paya, je rekao: „Počašćeni smo što se ova inovacija probno koristila u dućanima Pick n Paya u Južnoafričkoj Republici. Mogućnosti biometrije našim korisnicima pružaju dodatnu praktičnost i povećavaju sigurnost. Tehnologija stvara platformu za unaprjeđenje naše strategije personalizacije iskustva kupnje na smislen način. Uistinu smo impresionirani sigurnošću koju nudi ova tehnologija.“

Za banku Absa, biometrijska kartica je dio strategije testiranja i razvijanja sofisticiranih tehnoloških mogućnosti koje poboljšavaju proces plaćanja i uslugu koju nude klijentima, smanjuju rizik te bankarstvo za potrošače čine jednostavnijim i sigurnijim.

„Ponosni smo što smo prva banka u Africi koja ima priliku u stvarnom okruženju testirati tehnologiju autentikacije dodirom koja pruža prednosti biometrije“, rekao je Geoff Lee, voditelj kartičnog plaćanja za maloprodajno i poslovno bankarstvo u banci Absa. „Tehnologija će našim korisnicima omogućiti da se pri plaćanju oslone na svoje otiske. Nakon probne uporabe moći će je koristiti na pristupačan, pouzdan, praktičan i – što je najvažnije – iznimno siguran način.“

Dodatna probna korištenja provest će se tijekom nadolazećih mjeseci u Europi te regiji Azija i Pacifik, navodi se u priopćenju.

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram