Iako je ruski veleposlanik u Hrvatskoj Anvar Azimov na tradicionalnom susretu s novinarima rekao da razumije obveze Hrvatske kao članice Europske unije i NATO-a, poslao je i poruku da želi veću gospodarsku suradnju s hrvatskim tvrtkama, unatoč postojećim sankcijama. U tom svjetlu političkih odnosa uvjetuje i daljnji financijski odnos Agrokora i ruske Sberbanke...
U Rusiji je aktivno samo desetak hrvatskih tvrtki, žali se ruski veleposlanik u Hrvatskoj. Smeta mu što među njima nije i Agrokor, pa bi to moglo utjecati i na buduće refinanciranje duga koji Agrokor ima u Sberbanci.
"Ne mogu reći da Agrokor aktivno surađuje s Rusijom. Ne poznajem ni vlasnika Agrokora. Vjerojatno smatra da se i ne treba susresti s veleposlanikom pa će, u skladu s tim, biti i posljedica", kazao je Anvar Azimov.
Upletanje politike u odluke ruskih banaka ne bi bilo veliko iznenađenje. Sberbanka je u vlasništvu Narodne banke Rusije pa tako i pod izravnim utjecajem političkih odluka. Hrvatska diplomacija neće ostati po strani.
"Sasvim sigurno da ćemo se znati postaviti i oko toga, mi imamo jedan otvoren dijalog, imat ćemo razgovore i s ministrom Lavrovom", poručuje ministar Davor Stier, a prenosi HRT.
Ruska država, preko Sberbanke i VTB-a, drži oko milijardu eura, odnosno jednu trećinu Agrokorova duga. Pozornost javnosti privuklo je i nedavno Agrokorovo otkazivanje sindiciranog zajma pa je cijena obveznica na sekundarnom tržištu pala za 25 posto.
"Agrokor će se sigurno, on je velika kompanija, morati restrukturirati i vrlo vjerojatno će banke pomoći u tom restrukturiranju. I bez ruskih banaka Agrokor će naći rješenje, ja sam u to uvjeren, ali bih rekao da je u svakom slučaju potrebno da i domaća javnost razumije, a i Vlada, da je Agrokor strateško poduzeće", smatra ekonomski analitičar Damir Novotny.
Rješenje za refinanciranje duga od 600 milijuna eura Agrokor mora naći do svibnja iduće godine, piše HRT.