Prosječne oglašavane cijene kuća tijekom listopada zabilježile mjesečni pad vrijednosti od 0,4 posto, pokazuju podaci portala Crozilla.com...
Najveći pad cijena kuća tijekom listopada je zabilježen u Dubrovniku i Varaždinu, dok Split i Zadar bilježe najveći mjesečni porast. Prosječna tražena cijena kuće, s uključenom cijenom okućnice, u Dubrovniku je iznosila 3605 eura po metru kvadratnom što je 3,3 posto niže no mjesec ranije. U Varaždinu su cijene pale za 3,2 posto, a za jedan se kvadrat u prosjeku tražilo 756 eura.
Najveći mjesečni porast oglašavanih cijena kuća tijekom listopada je iznosio 1,4 posto, a zabilježen je u Zadru gdje je prosječna tražena cijena metra kvadratnog iznosila 1715 eura, te u Splitu gdje se za kvadrat kuće s uključenom cijenom okućnice u prosjeku tražilo 2278 eura.
Gdje su skuplje kuće, a gdje stanovi?
Kako bi riješili vlastito stambeno pitanje, većina se kupaca dvoumi između kupnje kuće i stana.
Kuća najčešće jamči veću slobodnu i više vlastitog prostora, ali ujedno i veće troškove režija i održavanja, stoga mnogim kupcima odluka prevagne na kupnju stana.
Unatoč tome što su njihove cijene u prosjeku bile niže no cijene stanova, potencijalnim kupcima kuće tijekom listopada nisu bile na vrhu liste prioriteta.
Tijekom listopada u kontinentalnim područjima cijene kuća bile su niže no cijene stanova, dok su stanovi u prosjeku bili skuplji tek u pojedinim gradovima na moru.
U Opatiji se za kvadrat kuće tražilo 496 eura manje nego za kvadrat stana. U Osijeku je ta razlika iznosila 355 eura, u Varaždinu 327 eura, a u Zagrebu 270 eura.
Dubrovnik, Split, Pula, Poreč, Senj gradovi su u kojima su tijekom listopada oglašavane cijene kuća bile više no cijene stanova. Najveća je razlika pritom zabilježena u Dubrovniku gdje je prosječna cijena kvadrata kuće bile 583 eura viša no cijena kvadrata stana.
Najmanja razlika u cijenama ovih vrsta nekretnina je zabilježena u Senju gdje je iznosila tek 2 eura po metru kvadratnom.