Prema posljednjim podacima DZS-a, industrijska proizvodnja (prema desezoniranim indeksima) u kolovozu je zabilježila pad od 4,1% u odnosu na srpanj. Razmjerno snažan pad u odnosu na prethodni mjesec podržan je mjesečnim padom u kategoriji intermedijarnih proizvoda (7,6%), trajnih proizvoda za široku potrošnju (6,2%) te netrajnih proizvoda za široku potrošnju (1,0%). Istovremeno, značajan pad industrijske proizvodnje na mjesečnoj razini ublažen je pozitivnim stopama rasta u industrijskim grupacijama energije (koja je zabilježila mjesečni rast od 2%) te kapitalnih proizvoda (koji su mjesečno porasli za 0,5%)...
Usprkos padu na mjesečnoj razini, u kolovozu je već sedmi mjesec zaredom ukupna industrijska proizvodnja (prema kalendarski prilagođenim indeksima) zabilježila godišnji rast od 2,8%. Pored učinka baznog razdoblja, nastavak pozitivnih godišnjih stopa rasta industrijske proizvodnje uvelike je podržan i oporavkom inozemne potražnje. Promatrano kumulativno u razdoblju od prvih osam mjeseci, ukupna industrijska proizvodnja zabilježila je prosječan rast od 1,9% u odnosu na isto razdoblje lani.
Promatrano prema kategorijama GIG-a, godišnji rast industrijske proizvodnje u kolovozu predvođen je većim obujmom proizvodnje u sektoru kapitalnih proizvoda (koji je zabilježio dvoznamenkasti rast od 14,7% godišnje), netrajnih proizvoda za široku potrošnju (7,8%) te trajnih proizvoda za široku potrošnju (7,0%). S druge strane, u sektoru intermedijarnih proizvoda te energije zabilježen je godišnji pad proizvodnje od 6,7% odnosno 1,7%.
Prema NKD-u, prerađivačka industrija koja čini gotovo 82% ukupnog obujma industrijske proizvodnje, zabilježila je solidan rast na godišnjoj razini od 4,6%. Premda je na mjesečnoj razini zabilježila razmjerno snažan mjesečni pad od 4,8%, prerađivačka industrija je u kolovozu već sedmi mjesec zaredom nastavila s pozitivnim godišnjim stopama rasta. U kumulativnom razdoblju od prvih osam mjeseci prerađivačka proizvodnja je porasla za 2,4% godišnje. Najveći udio u prerađivačkoj industriji odnosi se na proizvodnju prehrambenih proizvoda (koja čini preko 16% ukupne industrijske proizvodnje) te je u istom promatranom razdoblju ostvarila godišnji rast od 4,4%.
Snažan dvoznamenkasti relativni rast u istom promatranom razdoblju zabilježen je proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava (36,1%), u proizvodnji kože i srodnih proizvoda (28,3%) te u proizvodnji proizvoda od gume i plastike (20,3%). Istovremeno, u istom kumulativnom razdoblju značajniji godišnji pad ostvaren je u proizvodnji metala (13,9%) te u ostaloj prerađivačkoj industriji (13,7%).
Godišnji rast u kolovozu zabilježen je i u proizvodnji iz područja rudarstva i vađenja (5,4%), dok je već četvrti mjesec zaredom proizvodnja iz područja opskrbe električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija zabilježila negativnu godišnju promjenu od 10,8%.
"Uslijed izuzetno niske baze, ali i nastavka rasta inozemne potražnje te uz blagi oporavak domaće potražnje, do kraja godine očekujemo nastavak pozitivnih stopa rasta ukupne industrijske proizvodnje na godišnjoj razini", objavili su RBA analitičari.