Kraj 2014. i početak 2015. godine na financijskim tržištima bio je iznimno buran. Na gotovo svim tržištima došlo je do iznadprosječno velikih pomaka u cijenama...
Najinteresantniji pomaci dogodili su se na valutnom tržištu i na tržištu energenata.
Od sredine prošlog mjeseca američki dolar je ojačao dodatnih 5% u odnosu na euro i hrvatsku kunu, te nastavio trend jačanja od prošle godine. Do velike potražnje za američkim dolarom dovela je osjetno bolja situacija u američkom gospodarstvu nego u gospodarstvima eurozone, ali i špekulativna potražnja od strane velikih investitora na valutnom (Forex) tržištu.
Po zadnjem izvješću sa futures tržišta u Chicagu, čak 82% velikih špekulanata trenutno ima otvorene prodajne naloge na valutnom paru EUR/USD, što znači da očekuju nastavak slabljenja eura i jačanja dolara.
Kada govorimo o tečaju dolara u odnosu na ostale valute, veliki špekulanti također očekuju jačanje dolara ali u nešto manjoj mjeri nego u odnosu na euro.
Najveći pomak cijene u proteklih mjesec dana dogodio se na nafti. Cijena WTI nafte pala je dodatnih 17% te u trenutku pisanja analize na platformama Admiral Marketsa iznosi 47,85 dolara po barelu. U posljednjih 6 mjeseci cijena je pala čak 55% što je iznimno neuobičajeno.
Posljednji ovakav pad dogodio se 2008. godine u jeku financijske krize.
Cijene dionica također su bile volatilne. I američki i europski indeksi su u nekoliko navrata pali pa nakon toga ponovno porasli 5% u samo nekoliko dana. Danas su vrijednosti američkog SP500 i njemačkog DAX indeksa točno na razini s koje su započeli godinu i nalaze se samo 2-3% ispod rekordno visokih vrijednosti dosegnutih krajem prošle godine.
S obzirom na situaciju, kakvo kretanje očekivati u bliskoj budućnosti?
Američki dolar će dugoročno vjerojatno još jačati u odnosu na sve ostale valute, pa tako i u odnosu na euro, ali moguće je da je uskoro doći do privremene korekcije jer je dosadašnji tempo jačanja neuobičajeno brz. Na to ukazuju i pozicije velikih špekulanata o kojima je bilo govora ranije. Budući da je više od 80% njih već kupilo dolar, ponestaje onih koji u kratkom roku mogu generirati dovoljno veliku potražnju koja bi bila dovoljna za dodatno jačanje američke valute. Radi toga je moguć porast tečaja EUR/USD od nekoliko posto, no teško da se može zadržati iznad 1,2000.
Kada je u pitanju nafta, također je moguća privremena korekcija, budući da cijena već mjesecima pada bez prestanka, no u toku godine cijena se gotovo sigurno neće vratiti na razinu iz prve polovice prošle godine, stoji u priopćenju iz Admiral Marketsa.