Predstavnici Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) na konferenciji za novinare objavili su jedinstveni registar državne imovine. Na konferenciji u Banskim dvorima izložen je povijesni pregled izrade registra, značaj i vrijednost toga da Hrvatska prvi put u povijesti ima javno dostupni registar imovine te planovi i ciljevi za budućnost...
Uoči službenog predstavljanja predstojnik Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom Mladen Pejnović za HRT je otkrio detalje. Država je u posjedu 298.000 parcela šuma i šumskog zemljišta, 41.000 parcele vodnog dobra, 28.000 stambenih objekata te 8.500 poslovnih prostora. Međutim, još nisu evidentirane poljoprivredne površine. Tu se očekuje još oko 300 tisuća parcela.
Podsjetimo, prema vrijednosti državne imovine Hrvatska je u rangu najrazvijenijih europskih zemalja, i to na visokome petome mjestu, odmah iza Norveške, Finske, Islanda i Švedske. Međutim Hrvatska od svoje imovine nema ni približno koristi, a kamoli zarade kao spomenute zemlje. Primjerice, Norveška 11 posto BDP-a generira upravo iz državne imovine, a u Hrvatskoj je to ispod 1 posto, javlja HRT.
Ovdje pogledajte što sve Hrvatska posjeduje.