Američki stručnjaci sa sveučilišta Rice u Houstonu ustanovili su da kupus ima vlastiti dnevni ritam koji se nastavlja i nakon berbe, u glavicama kupusa koje leže na policama trgovina, objavila je njemačka televizijska mreža NTV. U glavicama se mijenja količina tvari, uz pomoć kojih se kupus brani od gusjenica...
Biljke posjeduju inteligenciju, jer inače ne bi mogle preživjeti, smatra biolog s instituta za staničnu i molekularnu botaniku sveučilišta u Bonnu, František Baluška. Biljke su izložene stresu zbog nedostatka vode, prirodnih neprijatelja i utjecaja okolice, tvrdi Baluška te pojašnjava kako one neprestano skupljaju informacije iz okolice i prilagođavaju im se, te da je to moguće samo uz pomoć inteligencije.
Biljke komuniciraju uz pomoć plinova i mirisa. Druge biljke mogu razumjeti te signale, kaže Baluška, koji pretpostavlja da biljke imaju i druge mogućnosti komunikacije, primjerice zračenje i zvuk, te da imaju sposobnost pamćenja.
Kao primjer odnosa biljaka prema informacijama, NTV navodi primjer akacija u Africi, koje proizvode otrovni tanin kako bi se obranile od životinja i istodobno ispuštaju plin kojim druge akacije upozoravaju na opasnost. Kad osjete taj plin, druge ga biljke također počnu ispuštati.
Stefano Mancuso, utemeljitelj sporne biljne neurobiologije na sveučilištu u Firenci, čak tvrdi da biljke imaju mozak koji se nalazi u korijenu. Svaki vrh korijena u stanju je istodobno prepoznati i nadzirati najmanje 15 različitih kemijskih i fizikalnih parametara, izjavio je.
Biolozi čak tvrde da biljke znaju i planirati. Kao primjer navode mlada stabla koja zbog zalijevanja brzo rastu, a rast se nastavlja neko vrijeme i kad zalijevanje prestane, prenosi HRT.