Nakon 14 sati pregovora u zoru su ministri financija država članica Europske unije postigli dogovor o bankovnoj uniji eurozone, javlja BBC...
Dogovor je postignut nakon nekoliko mjeseci pregovora između država članica i o njemu će odlučiti europski vođe danas na sastanku u Bruxellesu.
Nova pravila strožeg bankarstva ključna su za učvršćenje eura. Prema dogovoru, banke koje imaju više od 30 milijardi eura nadzirat će Europska centralna banka koja će one koje ne poštuju pravila, moći zatvoriti.
Na summitu Europske unije danas i sutra u Bruxellesu hrvatski premijer Zoran Milanović sudjelovat će kao promatrač, a čelnici zemalja nastojat će dogovoriti čvršće i dublje integracije kako bi se otklonili nedostaci u upravljanju eurozonom, koje je na svjetlo dana iznijela financijska kriza.
Glavna tema sastanka Europskog vijeća, tijela koje okuplja šefove država ili vlada, bit će daljnja integracija eurozone, a podloga za raspravu bit će izvješće koje je pripremio predsjednik Europsko vijeća Herman Van Rompuy. Prema Van Rompuyevu prijedlogu istinska ekonomska i monetarna unija uspostavila bi se u tri faze. U prvoj fazi, do kraja 2013. trebala bi se dovršiti prva faza bankovne unije, na što će se uglavnom usredotočiti čelnici na ovom summitu.
Prva zadaća na tom putu je osigurati jedinstveni mehanizam za nadzor banaka u eurozoni. Jedinstveni nadzorni mehanizam preduvjet je za izravnu dokapitalizaciju banaka iz Europskog stabilizacijskog mehanizma, trajnog fonda za spašavanje članica eurozone.
Van Rompuy je u svom izviješću naveo da bi izravna dokapitalizacija mogla biti moguća od travnja 2013. a da bi jedinstveni nadzorni mehanizam bio u potpunosti operativan najkasnije 1. siječnja 2014.
S obzirom da su ministri financija postigli dogovor o jedinstvenom nadzoru banaka, čelnici bi danas na summitu mogli dogovoriti vremenski okvir za drugi korak u uspostavi bankovne unije: zajednički europski okvir za rješavanje bankarskih kriza i zajednički sustav za osiguranje štednih depozita. To bi trebalo biti uspostavljeno do kraja 2014.
U trećoj fazi, nakon 2014., eurozona bi trebala dobiti "fiskalni kapacitet", zametak zasebnog proračuna, koji bi trebao poboljšati otpornost zemalja članica na ekonomske šokove, prenosi HRT.