Zatvori
Poslovni Puls
28/11/2012

Slavko Linić: Osim nekretnina, razmišljamo i o porezima na drugu imovinu!

Ministar financija Slavko Linić u razgovoru za Globus pokušao je objasniti zašto je sporni porez na nekretnine dobar, kazavši da ne isključuje mogućnost da se u budućnosti oporezuje i ostala imovina. Odlaskom Čačića nije se ništa bitno promijenilo u Vladi, smatra ministar financija...

"Kad je u pitanju bitka za konkurentnost, kapitalno jačanje naših tvrtki ili rješavanje nelikvidnosti, to je bilo i ostalo posao Ministarstva financija. Umjesto Čačića, imamo Vrdoljaka koji će znati odraditi svoj dio posla, a sve će nas koordinirati potpredsjednik Vlade Grčić. Ništa se bitno nije promijenilo, ne očekujem da ću biti više uključen u procese nego što sam bio do sada", ističe Linić.

HNS se protivi uvođenju poreza na nekretnine koji je ministar Linić predložio, no on to ne tumači kao potez usmjeren protiv njega: "Slavko Linić nije bitan u ovoj priči. Ljudi mogu biti nezadovoljni mnome i evidentno je da su mnogi nesretni zbog mene iz jednostavnog razloga: žele govoriti kako ministri ne provode reforme, a u Ministarstvu financija to baš nije slučaj. Ministarstvo financija u ovoj je godini napravilo mnoge promjene, od kojih je većina usmjerena na uvođenje financijske discipline. A to znači da želimo što više lojalne konkurencije na tržištu. Više nije moguće da netko nudi usluge ispod realne cijene zato što ne plaća radnike ili porez, odnosno zato što imaš svog pouzdanika u Vladi ili ministarstvu, poreznoj upravi itd. Takva politika odmah je rezultirala boljom naplatom poreza, većim prihodima... U ovoj se zemlji počinje ozbiljno shvaćati da su svi dužni plaćati svoje obaveze", rekao je.

Linić ne odustaje od tvrdnje da porez na nekretnine nije novi, dodatni porez te da nema dodatnih nameta za građane koji žive u svojim nekretninama ili ih iznajmljuju. "Porez samo zamjenjuje komunalnu naknadu i porez na vikendice koji se ukidaju. Dakle, nema dodatnog opterećenje za ljude koji žive u svojim kućama i stanovima. Porez će osjetiti samo oni čija imovina nije u funkciji. Želimo da se što više imovine stavi u funkciju jer je ima puno neiskorištene, želimo da se ulaže u tehnologije i zapošljavanje ljudi, a ne u imovinu. To su jasne poruke", kazao je Linić u intervjuu za Globus.

Na pitanje zašto porezom nije obuhvaćena sva imovina, s obzirom na to da mnogi imaju bogatstvo u dionicama itd., ministar kaže da će biti riječi i o tome: "Gradimo sustav korak po korak, razgovarat ćemo i o porezu na ostalu imovinu. Idemo korak po korak jer ionako imamo velike otpore svakoj promjeni', rekao je. Istaknuo je kako privatni sektor u ovoj godini nije mogao učiniti ništa po pitanju investicija, a priznao da su precijenjene mogućnosti državnog sektora, no kaže: 'Iduće godine i privatni i državni sektor moći će biti okosnica rasta jer smo stvorili pretpostavke za to."

Kritizirao je menadžere u javnom sektoru kazavši da su neefikasni i da su mogli postići više. Ipak, ne želi se petljati u kadrovsku politiku jer je to posao užeg kabineta. Kao pozitivan primjer navodi HŽ. "HŽ je najrigidniji državni sustav u kojemu je svejedno najviše učinjeno. Sve drugo može biti sramota. Sve ovisi o ljudima, samo o ljudima. Nijedan direktor javnog poduzeća nije proveo pregovore o granskim kolektivnim ugovorima i prilagodio plaće situaciji u kojoj se nalazi tvrtka. Zašto to nisu radili? Tko ih je sprečavao? Gdje je tu njihova efikasnost?", pita se Linić.

PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram