Ono što slijedi jest tekst tzv. "forvarduša" koja ovih dana kruži hrvatskim web prostorom. Tekst prenosimo u cijelosti, a prema opisu (nepoznatog) autora de facto je riječ o "najboljoj (i najduhovitijoj) analizi aktualnog ekonomskog stanja u svijetu"...
Helga je vlasnica bara.
Gotovo sve njezine mušterije nezaposleni su alkoholičari i od takve klijentele njezin bar ne može opstati. Kao rješenje svog problema ona stvori genijalan plan: dopustiti će im konzumaciju 'na dug' (piješ
sada/platiš kasnije).
Helgina strategija brzo se pročuje: mušterije ubrzo navaljuju u Helgin bar, i njezin bar ubrzo bilježi najveći promet u gradu. Nijedna mušterija ne protestira što Helga s vremena na vrijeme podiže cijene pića, jer se plaćanje ionako može odgoditi. I tako se promet i prihod Helginog bara ubrzo dramatično povećao. Dinamični potpredsjednik lokalne banke u Helginom prihodu prepoznaje golemi potencijal, te Helgi povećava kreditni limit. Za njega to nije problem, jer iza svega kao polog stoje dugovi Helginih mušterija! To ubrzo primijete i eksperti za burzovno poslovanje u centrali banke, te odmah smisle kako će ostvariti goleme bonuse pretvaranjem Helginih kredita u 'alko-obveznice'.
Tim vrijednosnim papirima sada se trguje na svjetskoj burzi. Naivni investitori ne razumiju da su kupljene obveznice u stvari dugovi nezaposlenih alkoholičara, pa cijena obveznica stalno raste, i uskoro, u nekim vodećim državnim brokerskim kućama one postaju najpovoljnije za trgovinu. Premda cijene dionica i obveznica i dalje rastu, jednoga dana menadžer Helgine banke odluči kako je došlo vrijeme da Helga vrati kredit. O tome obavještava Helgu, a ona potom zahtijeva da joj mušterije plate. Kako je riječ o nezaposlenim alkoholičarima, naravno da oni svoje dugove ne mogu platiti. Helga ne može ispuniti svoje kreditne obveze u lokalnoj banci te proglašava bankrot.
Bar se zatvara i njezini zaposlenici gube posao. Preko noći, cijena 'alko-obveznica' pada za 90 posto. Srušena vrijednost obveznica uništava likvidnost banke: banka ne može odobravati nove kredite i njezina se ekonomska aktivnost zamrzava. Dobavljači koji su Helgi odobravali odgođeno plaćanje pa čak i investirali u obveznice visoke vrijednosti, sada moraju otpisati njezin dug uz gubitak od preko 90 posto pretpostavljene vrijednosti obveznica. Njezin dobavljač vina proglašava bankrot i zatvara obiteljski biznis koji je uspješno poslovao pune tri generacije; njezinog dobavljača piva preuzima konkurentska tvrtka koja odmah zatvara lokalnu pivovaru i otpušta svih 150 radnika.
Srećom, banku, brokersku firmu i njezine direktore multimilijunskom financijskom injekcijom spašava vlada, bez dodatnih obaveza. Fondove potrebne za spašavanje država će osigurati novouvedenim porezima koje će plaćati zaposleni ljudi srednje klase, koji uglavnom ne konzumiraju alkohol i nikada nisu bili u Helginom baru.
I tako dalje i tako dalje, samo ne znam dokle.....