Ukoliko Grčka napusti eurozonu, napuštanje zajedničke europske valute moglo bi se odigrati tako brzo da nova drahma možda neće biti niti na vrijeme tiskana, piše Reuters...
Iako bi dugoročne posljedice za Grčku, kao i za eurozonu, bile pozitivne, kratkoročni učinci bili bi teški.
"Bio bi to kaos", rekao je Marios Efthymiopoulos, gostujući profesor u Centru za napredne međunarodne studije sveučilišta John Hopkins. "Banke bi propale i morali bi ih nacionalizirati. Jedino sredstvo plaćanja bili bi kuponi", objasnio je.
Svjetski čelnici okupljeni na summitu G8 u Camp Davidu potvrdili su predanost cilju da Grčku ostane u eurozoni, ističući zabrinutost zbog troškova u slučaju njezina izlaska. Ne vjeruju svi da će to biti dovoljno, a nepoznanice su izuzetno brojne.
"Stvar bi mogla biti revolucionarna, u svakom smislu te riječi", upozorio je Tyson Barker iz zaklade Bertelsmann. "Nekoliko je načina na koji bi se to moglo izvesti, a jedan od njih je i da završe kao Kuba koja koristi nekoliko valuta ili gospodarstvo robne razmjene, u najmanju ruku u prvim danima", kaže Barker.
Situacija u Grčkoj pogoršava se iz dana u dan.Stanovništvo je krenulo masovno povlačiti novac iz banaka, turisti se boje uopće putovati u zemlju najdublje pogođenu krizom, a investicije izostaju.