Gospodarstvo SAD-a, prema anualiziranim podacima, zabilježilo je rast manji od očekivanja u prvom tromjesečju...
Tako je u odnosu na tromjesečje prije rast BDP-a iznosio 2,2% (očekivano 2,5%). Smanjena stopa rasta prvenstveno je posljedica smanjenog doprinosa zaliha dok je rast osobne potrošnje od 2,9% bio iznad očekivanja.
GfK indikator povjerenja potrošača u Njemačkoj zabilježio je pad drugi mjesec za redom te za svibanj iznosi 5,6. Pad spomenutog pokazatelja uzrokovan je rastućim cijenama energije koje smanjuju raspoloživi dohodak građana i samim time smanjuju njihovu potrošnju. Isti pokazatelj u Velikoj Britaniji je u travnju iznosio -31. Indeks uvoznih cijena u Njemačkoj zabilježio je usporavanje stope rasta koja je u ožujku iznosila 3,1% (očekivano 3,3%). Na mjesečnoj razni spomenuti pokazatelj zabilježio je rast od 0,7 posto.
Proizvođačke cijene u Francuskoj bilježe blažu stopu rasta i na godišnjoj i na mjesečnoj razini. Tako je na godišnjoj razini njihov rast iznosio 3,7% dok je na mjesečnoj razini iznosio 0,5%. Usporavanje stopa rasta posljedica je prvenstveno smanjenja stopa rasta cijena u segmentu koksa i rafiniranih proizvoda. Trgovina na malo u Italiji zabilježila je vrlo blagi godišnji rast od 0,1% u veljači dok je na mjesečnoj razini rast iznosio 0,6 posto.
Petak je na inozemnim tržištima započeo uz vijest da je agencija S&P korigirala rejting Španjolskoj s A na BBB+ (s negativnim izgledima) zbog slabog gospodarstva i rizika koji proizlaze iz bankovnog sektora. Time je povećana potražnja i za američkim i za njemačkim izdanjima koja ipak na dnevnoj razini nisu bilježila zamjetnije promjene. Ipak izrazito niski prinosi odražavaju povećanu opreznost i neizvjesnost. Na europskom primarnom tržištu obveznica za četvrtak su najavljena izdanja Španjolske i Francuske, prenose RBA analitičari.