Poprilično neozbiljna, ponajprije medijska, praksa brojanja "glava" na državnim graničnim prijelazima uskoro bi mogla završiti...
Posljednjih nekoliko godina Ministarstvo turizma je uspostavilo neobičan pokazatelj uspješnosti turističke sezone - brojanje turističkih ulazaka na graničnim prijelazima. Iako nikako ne može biti loša vijest ako je u našu zemlju ušlo više turista nego lani, ti podaci ne pokazuju apsolutno ništa o turističkoj potrošnji, što mora postati najvažniji statistički pokazatelj uspješnosti sezone.
Pa tako možemo imati fenomenalno povećanje turističkih dolazaka, no ako pada turistička potrošnja, koja je inače mizerna, baš i ne možemo govoriti o nekom pozitivnom trendu, zar ne?
Stoga, možemo biti zadovoljni što vjerojatni budući ministar turizma Veljko Ostojić najavljuje kako se u fokus više neće stavljati nepotrebno brojanje turista na graničnim prijelazima.
"Jedan od mojih prioriteta na čelu novog ministarstva turizma bit će rad na makro okvirima razvoja turizma u Hrvatskoj. Ne mislim brojati goste jer je to posao Državnog zavoda za statistiku, a ne ministra. Za mene je osnovna funkcija ministarstva stvarati uvjete da turistički sektor bude konkurentniji. Time se mislim baviti. Mislim da prije svega PDV mora biti manji i to na razini konkurentskih zemalja, a to bi značilo od 8 do 10 posto za sve usluge smještaja i prehrane. I to će biti bazični pokazatelj mog uspjeha ili neuspjeha. Ako u tome uspijem, onda ću biti zadovoljan. Također razmišljam da u sklopu ministarstva ustrojim posebnu upravu koja će se posvetiti samo radu na povećanju konkurentnosti sektora", ističe Ostojić u razgovoru za Glas Istre.
Inače, budući ministar kao jedan od svojih prvih poteza najavljuje mijenjanje spornog Zakona o turističkom zemljištu.
"Prvo treba razmotriti pitanje suvlasničke zajednice u kampovima te to promijeniti. Ne treba ulaziti u vlasništvo privatnih tvrtki, nego bi se pitanje zemljišta u kampovima trebalo riješiti na sličan ili identičan način kao što je to riješeno za hotele i turistička naselja. Pored toga treba raditi na daljnjoj privatizaciji, odnosno nastavku privatizacije neprivatiziranog portfelja 16 turističkih tvrtki u državi, ali na drugačijim osnovama no što je to do sada bio slučaj. Treba planirati i ostale brownfield investicije te, primjerice, vojnu imovinu, koja se ne koristi i koja je potencijal za turistički razvoj, pokušati staviti u funkciju", kaže Ostojić u intervjuu za Glas Istre.
Pročitajte još: