Nakon što su visoki dužnosnici EU-a prošli tjedan odlučili kako je Europski fond za stabilizaciju (EFSF) potrebno hitno dokapitalizirat s nekih 600 milijardi eura - čini se kako ulagači baš i nisu previše zainteresirani za spašavanje Europe iz ralja dužničke krize...
Direktor EFSF-a Klaus Regling ovih dana boravi u Japanu nakon što je preko vikenda "dobio košaricu" u Kini. Regling pokušava pronaći vanjske ulagače koji bi bili spremni upucati nekoliko stotina milijardi eura u glavni europski financijsko - sigurnosni mehanizam. Za razliku od prošle runde dokapitalizacije na 440 milijardi eura u kojoj su sudjelovale samo zemlje članice eurozone, ovaj put EFSF želi pronaći kapital kod vanjskih ulagača.
Postoji nekoliko scenarija za dokapitalizaciju EFSF-a, no navjerojatniji je onaj u kojem će EFSF otvoriti posebni ulagački fond (special purpose investment vehicle (SPIV) koji će biti otvoren vanjskim ulagačima, privatnim ulagačima i velikim državnim ulagačkim fondovima.
Postoji samo jedan problem - ulagači baš i ne čekaju u redovima...
Japan je najveći ulagač u EFSF-ove AAA obveznice izvan eurozone i Tokio je već u nekoliko navrata naglašavao kako je i dalje spreman kupovati obveznice EFSF-a, no kako sada stvari stoje - Japanci ipak ne žele svoje devizne rezerve uložiti u gore spomenuti SPIV i tako dokapitalizirati EFSF.
"Japanska će vlada i dalje kupovati obveznice EFSF-a koje su izdane u posljednjih 10 mjeseci, a biti ćemo u kontaktu oko daljnje suradnje", rekao je Regling nakon sastanka s japanskim ministrom financija.
Šuška se kako su europski dužnosnici već razgovarali i s predstavnicima Rusije i Brazila koji su također izrazili spremnost za sudjelovanje u dokapitalizaciji EFSF-a.
Posljednje glasine koje kolaju financijskim tržištima govore kako je dramatično porasla vjerojatnost da će se dokapitalizacija EFSF-a na kraju odraditi u koordinaciji s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) koji bi mogao postati posrednik u odnosu s vanjskim ulagačima.
Ispred Europe je još puno - puno posla...
Pročitajte još:
- Obama poručio kako će SAD pomoći svojim “europskim saveznicima” u borbi protiv dužničke krize