U četvrtak, 15. prosinca 2011. na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu održan je okrugli stol na temu „Perspektiva stranih investicija u Hrvatskoj“ u organizaciji studentske udruge „Financijski klub“...
Gosti predavači su bili renomirani članovi financijskog i investicijskog sektora u Hrvatskoj: Arsen Kantarci, predsjednik Uprave Banke Brod d.d., dr.sc. Branko Vukmir, posebni savjetnik UNCTAD-a u Hrvatskoj, Renata Suša, menadžerica Odjela za investicije i korporativno savjetovanje u Colliers International d.o.o. i dr. sc. Goran Vukšić, znanstvenik Instituta za javne financije.
U samome uvodu gosti su se složili u mišljenju da su za pad stranih investicija u proteklom razdoblju u Hrvatskoj krivi kako objektivni razlozi u vidu pada investicija u regiji i svijetu, ali i subjektivni razlozi hrvatskog gospodarskog i političko-pravnog sustava.
Među specifičnim nedostacima Hrvatske u privlačenju stranih investitora posebno se ističu neadekvatna administracija i odbojan pravni sustav.
"Hrvatski pravni sustav je izrazito odbojan za strane investitore jer zahtijeva previše dozvola. Politike naših Vlada prema stranim investicijama također pokazuju stanovita lutanja, što se može vidjeti i u opetovanom osnivanju i ukidanju Agencije za strana ulaganja", rekao je Dr. sc. Branko Vukmir.
Kada je u u pitanju naša regija...
"Srbija ima veći optimizam na investicijskom tržištu što dijelom postiže i visokom konkurentnošću među regijama. Prema nekim međunarodnim indikatorima Makedonija je također u boljoj situaciji nego Hrvatska. Slovenija bilježi iznimno veliku zatvorenost tržišta prema stranim investitorima, što je čak rezultiralo negativnim priljevima izravnih stranih investicija u proteklom kriznom razdoblju. BiH je u regiji viđena kao najnestabilnija zemlja za ulaganje zbog svojih unutarnjih rizika", kazala je Renata Suša iz Colliers Internationala.
Buduće perspektive hrvatskog gospodarstva u privlačenju stranih investicija sudionici su ocijenili pozitivnima ukoliko se u ovoj točki počnu provoditi strukturne reforme, prvenstveno u temeljitom preustroju administrativne i javne uprave, koja bi trebala biti servis građanima, a ne samo regulator. Također su istaknuli kako Hrvatska u budućem razdoblju velike priljeve investicija može očekivati iz Rusije i Turske te da bi se Hrvatska trebala okrenuti istočnim tržištima za razliku od dosadašnje pretežne ovisnosti o investicijama iz zapadnoeuropskih zemalja.
Pročitajte još:
- Svijet nije briga za koncesiju na Pleso: Jedina ponuda teška 87,27 milijuna eura stigla iz Francuske