Zatvori
Poslovni Puls
13/12/2011

Američki nobelovac Paul Krugman ponovno spominje globalnu recesiju, ali i uspon nacionalističkih pokreta

Američki ekonomist i nobelovac Paul Krugman u svom posljednjem komentaru objavljenom u NewYorkTimesu zaključuje kako Europi prijeti nova recesija, ali i ponovno rađanje ne tako dalekih političkih i nacionalisitičkih pokreta...

"Ne radi se o reprizi Velike depresije, ali slaba je to utjeha. Nezaposlenost i u SAD-u i u Europi je na katastrofalno visokim razinama. Lideri i institucije su diskreditirani. Demokratske vrijednosti su pod opsadom", ističe Paul Krugman i dodaje kako glavni problem leži u Europi gdje se još uvijek (pogrešno) smatra kako će "stezanje remena" zemlje izvući iz ekonomskog i financijskog gliba u kojem se nalaze.

"Mjere štednje su promašena gospodarska politika: stopa nezaposlenosti zbog njih se pogoršava, a povjerenje u sustav ne raste. Također, stvorile su ogroman gnjev kod velikog dijela Europljana, koji smatraju da se radi o vježbanju njemačke strogoće", piše Krugman, i dodaje kako je porasla vjerojatnost za novu recesiju u Europi čak i ako se kratkoročno uspije zaustaviti daljnje širenje dužničke krize.

Upozorava i na ponovni uspon političkih nacionalističkih pokreta poput onih iz prve polovice 20. stoljeća.

"Nitko tko je upoznat s poviješću Europe ne može promatrati ovo buđenje neprijateljstva bez da osjeti jezu. A najgore možda tek stiže", tvrdi Krugman, te ukazuje na činjenicu da diljem Europe, od Austrije do Finske, svjedočimo jačanju ekstremno desnih populističkih političkih opcija.

Krugman se poziva i na podatke iz prošlomjesečnog izvješća Europske banke za obnovu i razvoj, iz kojih je razvidno da "nova Europa" gubi povjerenje u demokraciju. Pad podrške demokratskim institucijama najviše se osjeća u zemljama koje su u Europsku uniju ušle nakon pada Berlinskog zida, te zemljama koje je kriza najviše pogodila.

Krugman ističe situaciju u Mađarskoj, gdje vladajuća stranka Fidesz vuče sve nužne poteze da bi vječno ostala na vlasti, uključujući mijenjanje Ustava. Represiju mađarske vladajuće većine osim opozicijskih političara osjećaju i nezavisni mediji. "U srcu Europe uspostavljena je autoritarna država pod krinkom demokracije. A to je samo najava onoga što nas čeka ako se ova depresija razmaše", tvrdi Krugman.

Pročitajte još:

- Nobelovac Paul Krugman popljuvao europske “tehnokrate”: Oni nisu stručnjaci, oni su nepraktični romantičari

Izvor:New York Times/Index

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
POVEZANE OBJAVE:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram