Državica Cipar vjerojatno će od financijskih institucija EU-a zatražiti financijsko spašavanje. I tako imamo novu krizu...
Ciparska središnja banka najavila je kako će vjerojatno zatražiti financijsku injekciju od institucija EU-a. Od turske invazije 1974. zemlja je de facto podijeljena na veći međunarodno priznati južni dio nastanjen uglavnom Grcima i manji sjeverni dio – samoproglašenu Tursku Republiku Sjeverni Cipar. Taj južni dio Cipra ušao je u EU.
Kada baratamo s ovakvim informacijama, nije niti čudo da su svi ciparski problemi prošli "ispod radara" većine svjetskih medija. Prije nekoliko dana cijeli kabinet tamošnje vlade podnio je neopozivu ostavku, a rejting agencija Moody's srezala je ciparski kreditni rejting na Baa1.
Ciparski bankarski sustav gotovo je neodvojiv od onog u Grčkoj, pa je bilo za očekivati da će grčka dužnička kriza teško pogoditi i ciparske banke. One drže oko 14 milijardi dolara vrijedne grčke državne obveznice i 5 milijardi dolara vrijedne obveznice grčkih banaka. Također, ciparske banke kroz svoje grčke podružnice posudile su ozbiljne svote novca grčkim kompanijama i privatnim osobama. Sve ovo Cipar čini vrlo ranjivim ukoliko se ne uspije zauzdati grčka dužnička kriza.
Ipak, riječ je o iznimno malom gospodarstvu s godišnjim BDP-om od neke 22 milijarde dolara, pa ukoliko i dođe do financijskog spašavanja, biti će to mini-spašavanje u odnosu na ona u Grčkoj i Irskoj.
Pročitajte još:
- Moody’s ponovno srezao kreditni rejting Grčke za čak tri razine na Ca