Zatvori
Poslovni Puls
09/11/2016

Unatoč problemima, kinesko gospodarstvo i dalje snažno napreduje

Podaci o kineskom gospodarstvu u prva tri tromjesečja ove godine objavljeni su 19. listopada. 2016. je prva godina 13. Petogodišnjeg razvojnog plana, a sljedećih deset točaka pokazuje kako kinesko gospodarstvo napreduje te postaje kvalitetnije u pozadini unutrašnje stabilnosti i velikih pritisaka koji dolaze izvan Kine...

Rast BDP-a u Kini u prva tri tromjesečja je bio stabilan te je iznosio 6,7%. To pokazuje kako su temelji kineskog gospodarstva jaki, poboljšani i stabilni. Kao početna godina 13. Petogodišnjeg razvojnog plana, rast za 6,7% označava stabilnu početnu točku u 2016. za realizaciju ciljeva u okviru spomenutog razdoblja.

Investicije, koje su neprekidno bile smanjene do trećeg tromjesečja, na kraju su postale stabilne. U kolovozu i rujnu investicijski iznosi su se povećali za 8,2% odnosno 9%. Kao važna snaga u rastu kineskog gospodarstva investicije postaju stabilnije te bilježe ustrajan rast.

U prva tri tromjesečja vrijednost prodaje svakodnevnih potrepština porasla je za 10,4%, odnosno 0,1% brže u odnosu na isto razdoblje godinu ranije. Potrošnja je snaga gospodarskog rasta u koju se polažu velike nadu, također je i važan simbol kineske gospodarske reforme. U prva tri tromjesečja vrijednost online prodaje porasla je za 26,1% od čega su 25,1% bile svakodnevne potrepštine koje su inače činile 11,7% ukupne vrijednosti prodaje takve vrste proizvoda.

U prve tri četvrtine ove godine obim vanjske trgovine smanjen je za 1,9%. Međutim poboljšanje je bilo vidljivo svakog tromjesečja. No, činjenica da globalno gospodarstvo sporije raste, da je Ujedinjeno Kraljevstvo izašlo iz EU te izbjeglička kriza, oslabili su potražnju kada je riječ o vanjskoj trgovini. U rujnu je tako zabilježno smanjenje kineskog izvoza koji je važan element koji utječe na stabilnosti kineskog gospodarstva.

Menadžerski indeks nabave u rujnu je iznosio 50,4%, što je otprilike isto kao i mjesec ranije. Stabilan indeks pokazuje da je proizvodnja stabilna, a potražnja povećana. Međutim pozornost se treba usmjeriti na rast cijena sirovina.

Indeks cijena proizvođača je u devetom mjesecu porastao za 0,1%, a to je inače prvi rast zabilježen od ožujka 2012. Razlog se nalazi u poboljšavanju odnosa potražnje i potrošnje te porasta cijena u svijetu. To je dobra vijest za tvornice jer će imati više zarade i vjere u vlastitu izvedbu.

Indeks potrošačkih cijena porastao je u rujnu za 1,9%, što je za 0,6% više negoli je zabilježeno u kolovozu. Porasle su i cijene voća i povrća kao i troškovi obrazovanja. To su dva glavna razloga za rast te cifre.

U prve tri četvrtine ove godine zaposleno je 10,67 milijuna osoba čime je tri mjeseca unaprijed ispunjen godišnji cilj o zapošljavanju. Stopa nezaposlenih je u rujnu bila manja od 5%, što je prvi puta da je ova cifra manja od brojke zabilježene u lipnju 2013.

U prvih devet mjeseci ove godine rast prihoda stanovništva iznosio 6,3%. Ovaj iznos je u urbanim sredinama bilježio rast od 5,7% odnosno 6,5% u ruralnim sredinama. Kako bi se realizirao cilj o smanjenju jaza u odnosu na 2010., dodatna nastojanja trebaju u tom pogledu biti uložena do 2020.

Investicija u nekretnine u prvih devet mjeseci ove godine porasle su za 5,8%, a površina prodanih stambenih nekretnina povećana je za 26,9%. Prema predviđanjima, uspjeh ostvaren u trećoj četvrtini doprinijet će s 8% ukupnoj vrijednosti ovoga sektora na godišnjoj razini, prenosi CRI.

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram