Zatvori
Poslovni Puls
11/08/2016

Kinesko gospodarstvo pokazuje znakove stabilizacije

Čini se kako kinesko gospodarstvo pokazuje znakove stabilnosti iako je domaća potražnja i dalje osjetljiva...

Državni ured za statistiku je u utorak objavio da je kineska potrošačka košarica u srpnju porasla za 1,8% na godišnjoj razini, što je na virtualnoj razini mala promjena u odnosu na 1,9% zabilježenih mjesec ranije. S druge strane, indeks proizvođačkih cijena, kojim se mjere troškovi proizvodnje tvorničke robe, pao za 1,7%.

Sudeći prema Wangu Danu iz Ureda za gospodarsko informiranje inflacija ostaje neopasna bez izravnog pritiska na rast kamatnih stopa. Indeks proizvođačkih cijena je u 52. mjesecu pada, no s druge strane ritam samog pada je u smanjenju.

Porast cijena ugljena, neobojenih i crnih metala mogao bi upućivati na početak pozitivnog učinka nastojanja i mjera da Kina ide prema tome da smanji prezasićenost industrijskog sektora. Proizvodnja ugljena pala je za 9,7% u prvom tromjesečju u usporedbi s istim razdobljem prošle godine kada je zabilježeno 5,8%.

Izvoz u yuanima porastao je u srpnju za 2,9% na godišnjoj razini što je poboljšanje od lipanjskog porasta od 1,3%. No s druge strane, u srpnju je pao uvoz što upućuje da temelji za oporavak i dalje ostaju osjetljivi te vođeni većinom usporavanjem domaće potražnje te slabljenju tržišta nekretnina, sudeći prema priopćenju HSBC-a.

Anketa koja je provedena po tvornicama, a čiji su rezultati objavljeni prošloga tjedna pokazala je da su izvoz i domaće narudžbe pale u srpnju, na što su utjecale poplave koje su u nekim područjima imale učinak na poslovanje.

Prema HSBC-u ukupan rast je bio stabilan na 6,7% u drugom tromjesečju, što je inače najniža razina otkako je 2009. počela svjetska financijska kriza, no i dalje je u cijanom okviru od 6,5 do 7%. Zbog toga se ističe da su i dalje potrebno agresivnije ublažavanje mjera i mnogo učinkovitije reforme kada je riječ o opskrbi.

Narodna banka Kine stavila je naglasak na razborite monetarne mjere te je prilikom objave svog kvartalnog izvješća proteklog petka pojačala svoju poziciju nakon što je Bank of England smanjila svoje kamatne stope na rekordno niske razine.

Kineska središnja banka je objavila da ako se bude rezao potrebni omjer rezervi, što je snažan signal ublažene monetarne politike, tržišne kamatne stope će pasti te će se pritisak deprecijacije na yuan povisiti.

Narodna banka Kine objavila je u petak i kako su mnogi gospodarski problemi s kojima se Kina suočava strukturni te da rješenje leži upravo u strukturnim reformama kada je riječ o opskrbi, prenosi CRI.

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram