Bez obzira na to što se Rusija bori s recesijom i međunarodnom izolacijom, postoje znaci koji ukazuju na snagu njene ekonomije i koji podržavaju rubalj, naglašava Deutsche Bank...
Ruski rubalj danas je najpotcjenjeniji od svih valuta zemalja s ubrzanim ekonomskim razvijem u Europi, zaključak je, koji na temelju modela BEER (Behavioral Equilibrium Exchange Rate), izvodi Deutsche Bank. Naime, primjena modela ravnotežnog realnog efektivnog tečaja govori da je rubalj potcijenjen za 48%.
Bez obzira na to što se Rusija bori s recesijom i međunarodnom izolacijom, postoje znaci koji ukazuju na snagu njene ekonomije i koji podržavaju rubalj, naglašava Deutsche Bank. Tako je Rusija jedina velika zemlja s ubrzanim ekonomskim razvojem koja je povećala devizne rezerve u razdoblju od početka ove godine do 19. veljače.
Ekonomisti koje je anketirao Bloomberg prognoziraju da će rubalj do kraja godine ojačati i da će jedan dolar vrijediti 72 rublja.
Ukoliko cijena nafte bude stabilna, smatram da rubalj ima potencijal za jačanje, navodi Bloomberg mišljenje stručnjaka za strategije na tržištima u razvoju Deutsche Banka Gautam Kalani.
Tijekom ove godine rubalj je pao na dvanaestogodišnji mininimum, ali se potom korigirao (16%) svodeći gubitak na 0,3 posto. Na Moskovskoj burzi vrijednost dolara je trenutno skočila za 0, 49 posto na 73,, 88 rubalja.
Model BEER (model ravnotežnog realnog efektivnog tečaja) stvorili su 1999. godine britanski ekonomisti Peter Clark i Ronald McDonald, prenosi portal RBTH.