Nove uredbe o zapošljavanju u kineskim javnim institucijama stupaju na snagu 1. srpnja...
Preko 30 milijuna ljudi u otprilike 1 milijuna državnih institucija više nije osigurano trajnim radnim odnosom.
Yin Weimin, ministar za ljudske resurse i socijalnu sigurnosti, rekao je kako to daleko najznačajniji potez u reformi upravljanja radnom snagom u Kini.
"Definiranje odnosa između javnih institucija i njihovih zaposlenika kao "ugovornog" ili privremenog veliki je korak naprijed. Nove uredbe pomažu osnivanje radnog odnosa na temelju ugovora na određeno vrijeme, potiču pošteno natjecanje, donose i poticaje i ograničenja te bolje štite radnička prava."
Yin je dodao kako novi sustav ima za cilj optimizirati procedure zapošljavanja i napredovanja u javnim institucijama, što znači da ovi stalni zaposlenici isto tako mogu biti otpušteni.
Do sada stalni zaposlenici u javnim institucijama nisu bili uključeni u sustav socijalne skrvi, no njihove plaće i beneficije smatrale su se puno povoljnijim od onih u običnim poduzećima.
Međutim, profesor na sveučilištu, koji uživa u blagodatima tzv. "čelične zdjele", rekao je kako situacija nije baš toliko dobra koliko se obično smatra.
"Zapravo ta "čelična zdjela" u javnim institucijama nikad mi nije davala osjećaj sigurnosti. Učestalo sam pod pritiskom nadogradnje svoje profesionalne titule. Sada reforma u sustavu socijalne skrbi opterećuje moj pritisak."
Analitičari smatraju kako se ova reforma treba temeljiti na poštenom i uključivom sustavu socijalne skrbi tako da jednom stalno osoblje ne treba brinuti oko eventualnog otpuštanja.
Prema novim uredbama, zaposlenici u javnim institucijama bit će pokriveni sustavom socijalne skrbi.
No Wu Jiang, direktor Kineske akademija za znanost zapošljavanja, rekao je kako u dokumentu ne piše način provođenja.
"Sustav socijalne skrbi za javne institucije ide paralelno s sustavom državne socijalne skrbi. Nove uredbe samo su istaknule opći smjer za novi koraka. No nema specifičnog objašnjenja kako će se dva sustava spojiti."
U biti, mnogi gradovi u Kini započeli su s probnim programom još 2002. Do sada, preko 90 posto jednom stalno zaposlenih u javnim institucijama diljem zemlje potpisalo je ugovor na određeno vrijeme sa svojim zaposlenicima, javlja CRI.