Hrvatska se nalazi na korak bliže članstvu u Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), što bi moglo imati dalekosežne posljedice za gospodarstvo, ali i za jedno od najdinamičnijih područja – tržište nekretnina.
OECD-ova načela olakšavaju mobilnost kapitala, pojednostavljuju poslovanje stranih ulagača i usklađuju pravne okvire s međunarodnim standardima, što bi značajno moglo utjecati na vlasničke odnose i prilike na domaćem tržištu nekretnina.
Ulazak u OECD često donosi ukidanje preostalih birokratskih prepreka za strane državljane koji žele kupiti nekretninu. Trenutno, građani država izvan EU-a nailaze na složenije procedure i ograničenja prilikom stjecanja vlasništva u Hrvatskoj. Članstvom u OECD-u, Hrvatska bi mogla dodatno liberalizirati uvjete za kupnju, omogućujući stranim kupcima lakši ulazak na tržište.
To bi, primjerice, moglo povećati interes građana iz SAD-a, Kanade, Australije i drugih OECD članica, koji već prepoznaju Hrvatsku kao atraktivnu destinaciju za odmor ili mirovinu. Veća potražnja stranih kupaca mogla bi dovesti do porasta cijena u priobalju, posebno u Dalmaciji i Istri, gdje je interes već sada značajan.
Smanjenje birokratskih barijera i usklađivanje standarda moglo bi privući investitore zainteresirane za razvoj luksuznih projekata poput vila, apartmanskih naselja i premium stambenih zgrada. Priobalni gradovi, otoci i regije s prirodnim ljepotama mogle bi postati ključne točke za ove projekte.
Slični efekti već su primijećeni u drugim zemljama nakon ulaska u OECD – primjerice, u Češkoj i Sloveniji, gdje su strani kupci i investitori uvelike utjecali na porast cijena nekretnina u urbanim i turističkim središtima.
Iako povećana strana potražnja često dovodi do rasta cijena, članstvo u OECD-u može donijeti povoljnije uvjete financiranja. Hrvatska bi, ulaskom u organizaciju, mogla osigurati viši kreditni rejting, što bi domaćim bankama omogućilo povoljnije uvjete za stambene kredite. Uz to, OECD standardi često potiču vlasti na razvoj mjera za poticanje dostupnosti stanovanja, poput potpora mladim obiteljima ili ulaganja u gradnju povoljnijih stambenih jedinica.
Jedan od ključnih segmenata koji bi mogao doživjeti procvat su nekretnine namijenjene turističkom najmu. Članstvo u OECD-u često povećava vidljivost zemlje na globalnom tržištu, a to može potaknuti strane investitore da ulažu u apartmane i kuće za odmor.
Povećanje broja stranih vlasnika nekretnina moglo bi utjecati na konkurenciju na tržištu najma, ali i podići standarde usluge u sektoru turističkih nekretnina. Istovremeno, veći broj luksuznih nekretnina mogao bi smanjiti dostupnost dugoročnog najma za lokalno stanovništvo, posebno u turističkim regijama.
Članstvo u OECD-u zahtijeva dodatnu harmonizaciju zakona i povećanje transparentnosti u procesima kupoprodaje nekretnina. To uključuje digitalizaciju zemljišnih knjiga, pojednostavljenje administrativnih postupaka i uvođenje standarda za procjenu nekretnina. Ovi koraci mogu dodatno ohrabriti strane ulagače, ali i zaštititi domaće kupce od neregularnosti na tržištu.
Ulazak Hrvatske u OECD, koji bi se prema nekim procjenama mogao dogoditi već za dvije godine, donosi značajan potencijal za transformaciju domaćeg tržišta nekretnina. Liberalizacija uvjeta za strane kupce i povećanje investicijske aktivnosti mogli bi dovesti do rasta cijena, ali i podizanja kvalitete projekata. Istovremeno, važno je da vlasti osiguraju mjere za zaštitu domaćih kupaca i razvoj povoljnijih stambenih opcija kako bi se očuvala dostupnost stanovanja za širu populaciju.
Ova promjena otvara novo poglavlje za Hrvatsku, pružajući priliku da se pozicionira kao atraktivno odredište ne samo za turiste, već i za ulagače i nove stanovnike. Stoga će pravilno upravljanje ovim procesom biti ključno za osiguranje održivog razvoja tržišta nekretnina.