Zatvori
Warner Bros logo
Foto: Dmitry Kropachev / Unsplash
PoslovniPuls
09/06/2025

Vlasnik HBO-a i CNN-a najavio razdvajanje poslovanja

Warner Bros. Discovery (WBD), vlasnik poznatih brendova poput HBO-a i CNN-a, najavio je podjelu na dvije zasebne kompanije. Time će se razdvojiti poslovanje studija i streaminga od tradicionalnih kabelskih mreža, koje godinama bilježe pad gledanosti i prihoda, javlja Reuters.

Odluka dolazi u trenutku kada se industrija suočava s ubrzanim padom kabelske televizije i snažnim usponom streaming servisa, što je predsjednik uprave David Zaslav nazvao prilikom za redefiniranje strategije. Upravo će Zaslav preuzeti vodstvo nad novoformiranim segmentom koji obuhvaća streaming platforme i produkcijske studije, dok će glavni financijski direktor Gunnar Wiedenfels preuzeti upravljanje poslovanjem kabelskih mreža, grupiranih u novi odjel Global Networks.

„Djelujući kao dvije samostalne, optimizirane kompanije, omogućujemo našim brendovima fokusiraniji razvoj i stratešku fleksibilnost potrebnu za uspjeh u današnjem dinamičnom medijskom krajoliku“, izjavio je Zaslav.

Ova poslovna odluka, iako iznenađujuća na prvu, zapravo je logičan nastavak strateških promjena koje je kompanija započela još u prosincu prošle godine, kada je prvi put najavila odvajanje streaming i studijskog poslovanja od kabelskih kanala. Sada je ta vizija dobila konkretan oblik.

Kabelska televizija – nekoć zlatna koka američke medijske industrije – sve je manje relevantna u digitalnoj eri. Milijuni pretplatnika napustili su tradicionalne TV pakete u korist fleksibilnijih streaming opcija, što je stvorilo snažan pritisak na medijske divove da se prilagode novim navikama gledatelja. Istodobno, očekivanja tržišta sve su veća: korisnici žele vrhunski sadržaj, dok investitori traže održivu profitabilnost.

Warner Bros. Discovery ovim potezom slijedi strategiju sličnu onoj koju je već najavio Comcast, matična kompanija NBCUniversala, koja planira izdvajanje svojih kabelskih mreža poput MSNBC-a i CNBC-a. Čini se da je budućnost televizijskog poslovanja upravo u ovakvom modelu specijaliziranih, fokusiranih jedinica koje brže reagiraju na promjene tržišta i tehnološki razvoj.

Za Warner Bros. Discovery ovo je, ujedno, i prilika za repozicioniranje – posebno u segmentu streaminga, gdje se natječe s gigantima poput Netflixa, Apple TV+-a i Disney+. Odvojenost od slabijeg kabelskog poslovanja mogla bi ojačati poziciju WBD-a na tržištu digitalne zabave i dati veću slobodu u razvoju novih sadržaja i partnerstava.

PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram