O osobnoj produktivnosti i ono što neke ljude čini produktivnijima od drugih možemo učiti i čitati svakodnevno. Istraživanje koje je prošle godine proveo Harvard Business School u svrhu procjenjivanja vlastite produktivnosti - produktivnost je definiralo kao svakodnevne navike ljudi te se fokusiralo na sedam navika. Navike podrazumijevaju razvijanje dnevnih rutina, planiranje rasporeda, snalaženje s porukama, obavljanje većeg obujma posla, vođenje učinkovitih sastanaka, poboljšanje komunikacijskih vještina te na kraju delegiranje zadataka drugima.
Unatoč ograničenjima koje je istraživanje imalo rezultati su ipak dali koristan uvid u važnost produktivnih navika i izazova s kojima se suočavaju profesionalci.
Tu su se izdvojila tri općenita uzorka: prvo, prekovremeni rad ne znači nužno i veću osobnu produktivnost. Ključ za ostvarenje većeg broja vaših prioriteta svakog dana je raditi pametnije, a ne duže. Drugo, staž i dob bili su u visokoj korelaciji s osobnom produktivnošću – naime, stariji zaposlenici (godištem i stažom) bilježili su više ocjene u produktivnosti od njihovih mlađih kolega. Treće, ukupni rezultati produktivnosti muških i ženskih stručnjaka bili su gotovo isti, međutim postojale su razlike između spolova u određenim navikama koje promiču osobnu produktivnost.
Također, otkrili su kako su stručnjaci s najvišim rezultatima produktivnosti imali tendenciju da dobro uklope slične navike. Svoj su rad planirali na temelju prioriteta i djelovali su prema tome kako bi ostvarili određeni cilj. Razvijali su učinkovite tehnike za upravljanjem velikim brojem informacija i zadataka te su imali razumijevanja za svoje kolege organizirajući kratke sastanke, davajući jasne naputke i ostvarujući odgovornu komunikaciju.
Stoga, ako želite biti produktivniji trebali biste razviti nekolicinu točno određenih navika.