Posljednji podaci HNB-a o distribuciji kredita kreditnih institucija za obrtna sredstva i kredita za investicije nefinancijskim trgovačkim društvima potvrdili su nastavak trenda godišnjeg pada koji datira od svibnja 2012. godine. Uz blagi mjesečni rast za 439,5 mil. kuna (0,7%) ovi su krediti koncem prosinca iznosili 66,2 mlrd. kuna što je za 1 mlrd. kuna manje nego u istom mjesecu lani (godišnji pad od 1,5%)...
Potonje je posljedica kontinuiranog razduživanja prisutnog kod obje skupine namjenskih kredita nefinancijskim trgovačkim društvima koje je (s dvije sporadične iznimke na obrtnim kreditima) prisutno od sredine 2012. godine. Tako su se ukupni krediti poduzećima za obrtna sredstva uz blagi mjesečni rast od 0,7% krajem prosinca spustili na 34,8 mlrd. kuna zabilježivši godišnji pad za 535. mil. odnosno 1,5%. Istovremeno su krediti poduzećima namijenjeni za investicije u prosincu iznosili 31,5 mlrd. kuna. Premda su na mjesečnoj razini zabilježili rast od 213 mil. kuna (0,7%), na godišnjoj razini su nastavili s padom (za 493 mil. kuna odnosno 1,5%).
"Promatrajući prema valutnoj strukturi, posljednji podaci pokazuju da je od veljače 2016. godine prisutan trend godišnjeg rasta kunskih kredita poduzećima za obrtna sredstva i investicije dok istovremeno devizni krediti poduzećima (uključujući i kunske s valutnom klauzulom) nastavljaju bilježiti pad na godišnjoj razini. Posljedično raste udio kunskih kredita u ukupnim kreditima poduzećima za obrtna sredstva i investicije koji je krajem prošle godine isti dosegnuo 36,5% (4 pb više u odnosu na kraj prošle godine). Povećana potražnja za kreditima u domaćoj valuti podržana je i monetarnim mjerama HNB-a kroz uvođenje strukturnih operacija čime se povećava srednjoročna ponuda kunskih izvora po konkurentnijim cijenama. Stoga i u ovoj godini očekujemo nastavak trenda koji upućuje na razmjerno veće korištenje kunskih kredita koje domaće banke plasiraju poduzećima", objavili su RBA analitičari.