Unatoč predviđanjima američkog predsjednika Baracka Obame, ruska ekonomija izbjegla je najgori scenarij, navodi se u članku "Socijalno-ekonomski razvoj Rusije: stjecanje nove dinamike" ruskog premijera Dmitrija Medvedeva za časopis Voprosi ekonomiki...
"Krajem 2014. predvidjeli su nam katastrofu, a jedan istaknuti političar izjavio je da će se ruska ekonomija naći "u rasulu". Predviđali su nam nekontroliranu proračunsku krizu, upadanje u inflacijsku spiralu i dugotrajni pad rublja, dugi i duboki pad proizvodnje, skok nezaposlenosti. Uopće, katastrofalni scenarij. I do njega je zaista moglo doći da smo napravili loš izbor i reagirali živčano i populistički na teškoće koje su se na nas obrušile", rekao je premijer.
U siječnju 2015. godine Barack Obama je u svom godišnjem obraćanju Kongresu SAD-a izjavio da je uvođenje sankcija rezultiralo izolacijom Rusije i dovođenjem njezine ekonomije "u rasulo".
Dmitrij Medvedev istovremeno je dodao i kako politika sve češće dominira nad ekonomijom i zamjenjuje tržišno natjecanje, a adekvatan sustav globalnog reguliranja nikad nije formiran, smatra ruski premijer.
"Najvažnija značajka trenutne faze razvoja (i sadašnje krize) postaje politizacija ekonomskog života, posebno na međunarodnoj razini", piše Medvedev. "Tržišta se sve više podređuju političkim zakonima na račun zakona ekonomije, politički faktor sve se aktivnije upliće u ekonomsku politiku, ponekad zamjenjujući tržišno natjecanje", dodao je. Po njegovom mišljenju, različite sankcije "najjasnije su očitovanje tog trenda".
Medvedev je općenito konstatirao kako je današnja globalna kriza "dovela do rasta nestabilnosti svjetskih tržišta čije se funkcioniranje znatno razlikuje onog u posljednjih nekoliko desetljeća. "Formirano je globalno financijsko tržište sposobno gotovo trenutačno premiještati diljem svijeta ogromne količine novca, no nije formiran njemu odgovarajući sustav globalnog reguliranja", zaljučio je ruski premijer, prenosi TASS.
Izvor: RBTH