Monetarni agregat M1 (novčana masa) koji obuhvaća gotov novac izvan banaka, depozite ostalih bankarskih institucija i ostalih domaćih sektora kod HNB-a te depozitni novac kod kreditnih institucija, prema posljednjim podacima HNB-a u srpnju je iznosio 79,3 mlrd. kuna...
Na mjesečnoj je razini rast zabilježen i četvrti mjesec za redom te je u odnosu na lipanj novčana masa bila viša za 3,7 mlrd. kuna (+4,9%), dok je na godišnjoj razini porasla za 10,9 mlrd. kuna (16%). Pozitivan doprinos godišnjem rastu novčane mase (M1) došao je od povećanja gotovog novca izvan banaka koji je u srpnju iznosio 23,8 mlrd. kuna te je na godišnjoj razini viši za 2,3 mlrd. kuna (+10,5%) te od depozitnog novca koji je iznosio 55,5 mlrd. kuna (zabilježivši godišnji rast od 8,7 mlrd. kuna ili 18,5%).
Najšire definirani monetarni agregat M4 (koji obuhvaća ukupna likvidna sredstva M1 uvećano za štedne i oročene kunske i devizne depozite te obveznice i instrumente tržišta novca i udjele novčanih fondova) u srpnju je uz mjesečni rast od gotovo 7 mlrd. kuna (+2,4%) porastao na 295,2 mlrd. kuna. U odnosu na isti mjesec prošle godine M4 je viši za 17,5 mlrd. kuna odnosno 6,3%. Pritom su štedni i oročeni kunski depoziti uz blagi mjesečni rast od 351 mil. kuna (+1,0%) krajem srpnja iznosili gotovo 36 mlrd. kuna dok su u usporedbi s srpnjem prošle godine porasli za 1,9 mlrd. kuna (+5,7%). Istovremeno su devizni depoziti uz mjesečni rast od 2,2 mlrd. kuna (+1,3%) porasli na razinu od 168,6 mlrd. kuna pri čemu su na godišnjoj razini su porasli za 4,4 mlrd. kuna odnosno 2,7% (godišnji porast povezan je s transakcijom vezanom uz kupoprodaju TDR-a odnosno deponiranjem novca u hrvatske banke). Obzirom da u strukturi ukupnih štednih i oročenih depozita 82% čine devizni depoziti, negativan poticaj rastu štednih i oročenih deviznih depozita na godišnjoj razini došao je od jačanja domaće valute u odnosu na euro (prema tečajnici HNB-a, srednji devizni tečaj EUR/HRK je za 1,2% niži u odnosu na srpanj 2015. godine), pišu RBA analitičari.