Prema preliminarnim podacima koje je objavio DZS na temelju rezultata Ankete o radnoj snazi (ILO), u tromjesečnom razdoblju od siječnja do ožujka 2016. godine stopa nezaposlenosti spustila se na 15,4% (0,7 pb niže u odnosu prethodno tromjesečje). Navedeno smanjenje stope nezaposlenosti posljedica je smanjenja broja nezaposlenih osoba uz istovremeni pad broja zaposlenih osoba što ustvari odražava smanjene broja aktivnog stanovništva te nije isključivo posljedica strukturnih poboljšanja na domaćem tržištu rada...
U odnosu na isto tromjesečje prošle godine stopa nezaposlenosti je niža za 2,7pb. Broj nezaposlenih osoba starijih od 15 godina, u prvom tromjesečju je tako iznosio 282 tisuće što je 17,1% odnosno preko 58 tisuća nezaposlenih osoba manje u odnosu na isto tromjesečje prethodne godine. Pad na tromjesečnoj osnovi iznosio je 7,3% (22 tisuće manje nezaposlenih). S druge strane uz tromjesečni pad broja aktivnih i zaposlenih osoba (za 2,8% odnosno 1,9%), broj aktivnih osoba iznosio je 1,836 mil. dok je broj zaposlenih iznosio 1,554 mil. Time je na godišnjoj razini broj aktivnog stanovništva niži za 2,5% dok je broj zaposlenih porastao za 0,7%. Posljedično stopa aktivnosti i stopa zaposlenosti u posljednjem tromjesečju su iznosile su 51,1% odnosno 43,2%.
"U nastavku godine, s projiciranim umjerenim rastom gospodarske aktivnosti, očekujemo tek blaga poboljšanja na tržištu rada. Treba naglasiti kako održivost pozitivne stope potencijalnog gospodarskog rasta ugrožava intenziviranje negativnog migracijskog salda koji je u Hrvatskoj prisutan od 2009. godine te je posljednjih godina intenziviran. Problem odlijeva najproduktivnijeg stanovništva (prime age populacije) i demografsko starenje najveća su prijetnja za održivost ekonomskih politika u Republici Hrvatskoj (mirovinska, socijalna, fiskalna i dr.). Stoga je provedba strukturnih mjera usmjerena na povećanje funkcionalnosti tržišnog gospodarstva nužna za zaustavljanje negativnih tendencija", objavili su RBA analitičari.