Kineski fiskalni prihodi u svibnju su porasli za 7.3 posto uspoređujući s istim razdobljem prošle godine te su iznosili 1.546 trilijuna yuan (234.8 milijarde dolara), pokazali su podaci Ministarstva financija objavljeni u ponedjeljak. Stopa rasta prihoda pala je uspoređujući s travnjem kad je iznosila 14.4 posto...
Ministarstvo očekuje da će na rast prihoda dodatno utjecati politika u sljedećim mjesecima, dok se nastavljaju negativni trendovi u kineskom gospodarstvu. Kinesko gospodarstvo je u prvom tromjesečju poraslo 6.7 posto, usporivši u usporedbi s prethodnim tromjesečjem.
Zbog nastavka gospodarskih pritisaka Kina je reforme u opskrbi učinila prioritetnim, dok se uvelike razmišlja o smanjivanju poreza kako bi se srezali troškovi za tvrtke, što će staviti dodatni pritisak na prihode.
Središnja vlada ukupno je prikupila 756.9 milijardi yuana u fiskalnim prihodima, što je smanjenje od 2.2 posto uspoređujući s istim razdobljem prošle godine. Istovremeno su fiskalni prihodi lokalnih vlada porasli za 18.3 posto na 789.2 milijardi yuana.
Zahvaljujući poboljšanju na tržištu nekretnina u određenim regijama, porezi na poslovanje s nekretninama porasli su 11.4 posto uspoređujući s istim razdobljem prošle godine na 33.3 milijardi yuana. Porezi na prirodne resurse pali su 25.9 posto zbog slabih pomaka u cijenama sirove nafte i ugljena.
U svibnju je fiskalna potrošnja povećana za 17.6 posto te je dosegla 1.546 trilijuna yuana, čime su rashodi u razdoblju od siječnja do svibnja iznosili 6.653 trilijuna yuana, odnosno 13.6 posto više uspoređujući s istim razdobljem prošle godine.
Kako bi ublažila udarac od usporenog rasta prihoda i uravnotežila potrebu za proaktivnom fiskalnom politikom s ciljem potpore rasta, Kina ove godine namjerava povećati omjer između deficita i BDP-a za 3 posto od prošlogodišnjih 2.3 posto,